کدخبر : 12614 |

امامزاده ای که به همت بانویی شفا یافته بازسازی شد


آستانه امامزاده بی بی عصمت خاتون (ع) که سالیان مدیدی به صورت بنای کوچکی از دیگر قبور متمایز شده بود پس از شفای زن معلول به همت بانوی شفا یافته باز سازی و مرمت شد و پس از آن زائران زیادی به مزار مطهر این امامزاده مشرف می‌شوند.

عباس پور میرزایی از خادمین و کارکنان این آستانه مقدسه در گفت وگو با خبرنگار بقاع نیوز گفت: این امامزاده از گذشته به صورت مقبره ای که بوسیله بنای کوچکی برآن از دیگر قبور متمایز و مورد توجه خاص و عام بوده است و به عنوان زیارتگاهی از آن استفاده میشد پس از سال ۱۳۴۲ شمسی به علت شفای زن معلول به همت بانوی شفا یافته باز سازی و مرمت شد و پس از آن باعث شد از اطراف و اکناف مشتاقان و عاشقان زیادی هر روز و هر هفته گرد مزار مطهر جمع و از شمع وجود شریفش استفاده میکردند. اولین خادم این امامزاده شیخ حسین احمدی افزادی بود که صادقانه خدمت میکردند و در سال ۱۳۵۵ دعوت حق را لبیک گفتند.

وی با استناد به تابلوی که بر دیوار این امامزاده نصب شده در خصوص شجره این امامزاده می گوید: این امامزاده منتسب به فرزندان امام جعفر صادق علیه السلام میباشد که شجرنامه آن بدین شرح می باشد:
امامزاده بی بی عصمت خاتون بنت جلال الدین حیدر بن رکن الدین محمد بن علاء الدین حسین بن علی بن فضل الله بن حسین بن علی بن احمد بن حسین بن محمد أبی جعفر بن علی أبی الحسن بن عبیدالله بن احمد الشعرانی بن علی العریضی بن امام جعفرصادق (علیه السلام) باشد که با ۱۴ واسطه نسب به امام ششم (علیه السلام) می رساند.

پور میرزایی در ادامه از همت والای خیر دیگری در سازندگی این بقعه برایمان نقل می کند: تا قبل از سال ۱۳۵۶ شمسی وسعت و بنای امروزی را نداشته است از همین سال فردی بنام مرحوم حسین پورمیرزایی و با همت والای خود وقوع ابتکار و خلاقیت طرح و نقشه و سبک و معماری خاصی که در نوع خود بی نظیر میباشد در ساختن و گسترش این بنای مقدس کوشش نموده است و با پشتکاری که داشته است در مدت ۲۴ سال با نوع آوریهای جالب و با هزینه افراد خیر و نیکوکار که به شکل امروزی در آمده است که هنوز دست ساختن و تکمیل میباشد که این سبک معماری خود باعث جلب توجه عده ای از مردم شده که علاوه بر زیارت از معماری این بنا هم دیدن نمایند. به طوری که همیشه از گوشه و کنار استان و دیگر شهرها عده زیادی برای زیارت به این مکان می آیند.

بقعه ای با بنای منحصر بفرد:
وی در تشریح این بنای تاریخی و معماری خاص ان گفت:زیر بنای امامزاده و حرم مطهر ۷۵۰ متر مربع به ابعاد ۲۵ در ۲۵ متر می باشد. که ضریح مطهر در وسط این بنا به شکل ضریحهای متداول امامزاده ها به ابعاد ۲در۳ متر به صورت مشبک با طرحی که خود حاکی از خلاقیت و نوآوری است بسیار دیدنی و جالب میباشد. مصالحی که در ساخت این ضریح بکار رفته مانند سایر ضریحها از چوب یا فلز نیست. بلکه برای ساخت از سیمان و شن استفاده شده و از نظر زیبایی قابل توصیف نیست. در جانب ضریح شبستانهای متعددی جهت اقامه نماز و روضه خوانی و هیت های عزاداری و سخنرانی می باشد.

این بنای عظیم در نوع خود از نظر معماری و ابعاد مختلف هندسی دارای سبک به خصوصی می باشد. که دور نمای بنای جالب ذهن بینده را متوجه قدس شریف ( بیت المقدس) میگردد.

شایان ذکر می باشد که تمام کارهای ساختمانی این حرم از ابتدا اعم از طراحی و نقشه و بتون ریزی و آجر چینی و پوشش سقف و ساختمانی و ساختن پنجره های گنبد که این پنجره ها هم مانند ضریح از سیمان ساخته شده است .

تماما حاصل زحمات نامبرده میباشد کسی که اصلا کلاس نقشه کشی و طراحی و مهندسی ندیده است. و به قول حافظ: نگار من که به مکتب نرفت و خوش خط نوشت بغمره مسئله آموز صد مدرس شد
در ضلع شمالی آن چند سره سره سیمانی ساخته شده شاید بزرگترین سرسره های سیمانی در کشور باشد خیلی جالب و هیجان انگیز می باشد. که توسط همین مرحوم ساخته شده است.

امکانات رفاهی برای زائرین:
در ضلع غربی امامزاده ساختمان مخصوص زوار و متولی وجود دارد که کمی دور تر از آن دستشویی و وضوخانه و ظرف شویی بزرگی ساخته شده است.
در چهار ضلع این امامزاده فضای سبزی پوشیده از اشجار دیده میشود که به زیبایی آن افزوده و همگی حاصل زحمات متولی امامزاده،همین مرحوم استاد حسین پور میرزایی می باشدکه خود و خانواده اش در مجاور این امامزاده زندگی میکردند. و از دسترنج خود جهت نگهداری، توسعه و تکمیل این مکان به طور جدی کوشش نموده اند.
مرحوم پور میرزایی(رحمه الله علیه) در سال ۱۳۸۱ به دیار باقی شتافتند و فرزند و برادر ایشان عباس در ادامه راه وی به خدمتگزاری در این مکان مقدس مشغول می باشند.

آستانه امامزاده بی بی عصمت خاتون (علیها السلام) در شهرستان کوهبنان، بخش مرکزی، شهرکوهبنان واقع شده است که دارای بنایی بسیار باشکوه و زیبا، بر بالای تپه ای مشرف بر شهر کوهبنان و با چشم انداز فوق العاده زیبا و دیدنی است.
انتهای پیام/
احمدتقی نژاد

مربوطه به : اخبارپایگاهکرمانکوهبنانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهشجره طیبهحضرت امام جعفر صادق ( ع )اخباراستان کرمان

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :