کدخبر : 27304 |

همایش تکریم امامزادگان در آستان امامزاده عباس


همایش استانی تکریم امامزادگان مازندران در آستان مقدس امامزاده عباس (ع) با حضور آیت الله محمدباقر محمدی لایینی برگزار شد.

 

به گزارش بقاع خبر ازاستان مازندران، آیت الله محمدباقر محمدی لایینی در همایش استانی تکریم امامزادگان مازندران که در آستان مقدس امامزاده عباس (ع) ساری برگزار شد با گرامیداشت دهه کرامت با بیان اینکه امامزادگان به گردن ما حق هدایت دارند، اظهار کرد: از مسوولین اوقاف استان مازندران به دلیل برگزاری این مراسم و تکریم امامزادگان و تجلیل از خادمین تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: در گذشته و امروز اقشار گوناگون از مردم عادی، سیاسیون، گردشگران داخلی و خارجی به استان ما می آیند هر کدام سوغاتی به استان می آورند برخی سوغات بد و برخی خوب، به خصوص برخی از مسافران و گردشگران سوغات بدی مانند ولنگاری و ابتذال فرهنگی می آورند و مسائل فرهنگی را رعایت نمی کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران ادامه داد: برخی ارزش ها را رعایت نمی کنند و مایع دلخوری و نگرانی قاطبه مومنان به خصوص خانواده شهدا شده اند.

امام جمعه شهرستان ساری با بیان اینکه دستجات مختلفی که در گذشته و امروز وارد مازندران می شوند هر کدام سوغات فرهنگی زشت و زیبایی دارند، بیان کرد: یک هزار و ۲۶۲ امامزاده ای هم که وارد سرزمین ما شدند سوغاتشان این بود که دین، مکتب اهل بیت، مذهب تشیع را در اینجا ترویج کنند، اگر ما امروز مسلمان، شیعه و پیرو اهل بیت هستیم بخشی از این سرمایه دینی و مذهبی خود را مرهون امامزادگان هستیم پس آنها بهترین سوغات را برای ما داشتند.

لایینی با اشاره به اینکه امامزادگان بهترین وسیله هدایت ما شدند، افزود: آنها واسطه آشنایی ما با پیغمبر و اهل بیت، اسلام، دین، مکتب، تشیع شدند که بهترین سوغاتی برای ما بوده است.

وی بیان کرد: ما هم باید در قبالشان تکریم کنیم، خودبخود وقتی امامزادگان تکریم شوند زوار آنان نیز مورد تکریم قرار گرفته و برای آنها هم ارزش قایل می شویم.

نماینده ولی فقیه در استان مازندران حوزه های علمیه را یکی دیگر از برکات امامزادگان دانست و خاطرنشان کرد: در کنار حرم امام رضا، حضرت معصومه، شاهچراغ و شاه عبدالعظیم حوزه های علمیه وجود دارد که امام بزرگوار (ره) و رهبر معظم انقلاب هر کدامشان یک قلم از حوزه های علمیه هستند.

امام جمعه شهرستان ساری با بیان اینکه امامزادگان برای ما بسیار برکات فراوانی مانند برکات عقیدتی، سیاسی، مکتبی و اجتماعی داشته اند، یادآور شد: ما باید امامزادگان را بشناسیم و از آنها استفاده کنیم امروز به عنوان نمادین روز امامزادگان است اما در حقیقت هر روز، روز امامزادگان است و باید زوار داشته باشند.

لایینی خاطرنشان کرد: امید است که شرایط کرونایی هر چه زودتر برطرف شود تا دوباره حرم ها بازگشایی شوند و مثل سابق و حتی بهتر از گذشته زیارت کنیم.

وی با بیان اینکه خدا را شکر که ما را عارف و عاشق اهل بیت قرار دادند، افزود: خدا مسلمانی را خواسته است که به اهل بیت ارادت و اعتقاد داشته باشد و ما این افتخار را داریم.

نماینده ولی فقیه در استان مازندران با بیان اینکه ۴۰ سال در مقابل آمریکا ایستادیم و این قطعا به برکت این امامزادگان است، بیان کرد: این امر با بصیرت، معرفت، مقاومت و هوشیاری مردم ممکن شده است، مشکلاتی که وجود دارد داخلی است، ما در مدیریت ها مشکل داریم، ایران ۹ درصد منابع دنیا را دارد اما یک درصد جمعیت جهان را داراست، اقتصاد مقاومتی، توجه به درون، به دشمن و به بیرون نگاه نکردن راه حل مشکلات است، آنها برای ما کاری نمی کنند، در برجام کوتاه آمدیم آخرش چه شد، هر روز کارشکنی می کنند و طلبکار هم هستند، شیوه دشمن این است اگر سرمان پایین بیاید پر رو می شود پس باید جلویشان بایستیم.

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی در این همایش با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: استان مازندران، بزرگان و علمای فاخری دارد و امروز چهره های دینی، شهدا و علمای بسیاری در استان ما وجود دارند.

وی با بیان اینکه استان مازندران بیشترین اماکن متبرکه را دارد، افزود: امامزادگان یکی از مولفه های تاثیرگذار در نشر و انتقال مکتب بزرگ تشیع هستند، اولین خروجی مهاجرت امامزادگان به مازندران این بوده که استان ما اسلام را با شیعه گری پذیرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران خاطرنشان کرد: دومین مولفه امامزادگان این است که آنها نماد و پیام مظلومیت اهل بیت هستند.

حیدری بیان کرد: حضور امامزادگان در کشور به مامن فکری و عقیدتی برای شیعیان و دوستداران اهل بیت تبدیل شده
و منشا پیدایش و پرورش خانواده و اقوام سادات در استان مازندران بوده است، استان مازندران دومین استان کشور است که بیشترین تعداد سادات را دارد.

وی با بیان اینکه ۲۷۰ امامزاده در استان در حال ساخت و ساز است، یادآور شد: در سطح استان از خادمین در دهه کرامت تجلیل به عمل می آید که امروز و در این همایش میزبان خادمین سه شهرستان برای تجلیل و قدردانی هستیم.

گفتنی است امسال همزمان با روز ملی تجلیل و بزرگداشت امامزادگان، از ۳۸۰ خادم و هیات امنای بقاع متبرکه استان مازندران تجلیل بعمل آمد.
انتهای پیام/

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیامامزادگانمناسبت هااخباربقاع متبرکهآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :