کدخبر : 26560 |

در چنین روزی ؛ شهادت دریادار دوم پاسدار ناظری


سردار دریادار دوم پاسدار محمد ناظری از رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس  و فرمانده یگان تکاوری اباعبدالله (ع) ندسا در حین انجام مأموریت در منطقه نازعات به یاران شهیدش پیوست .

به گزارش بقاع خبر: دریادار دوم پاسدار ناظری از رزمندگان و فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس و نیروی دریایی سپاه که در تربیت و آموزش نیروهای تکاور نیروی دریایی سپاه نقش قابل توجهی داشت . با فرماندهی یگان هوابرد و ناوگروه های اعزامی ندسا برای تأمین تردد کشتی‌ها و شناورها در خلیج عدن در سال‌های اخیر به مجاهدت های خود ادامه داد و در چنین روزی ( ۲۲ اردیبهشت ماه ) درسال ۱۳۹۵ شمسی به یاران شهیدش پیوست .

 

زندگی سراسر حماسه و مقاومت شهید ناظری 

سردار مجید مشایخی از همرزمان سردار شهید محمد ناظری در اولین محفل «عصر حماسه» که به مناسبت گرامیداشت آن شهید با با عنوان «سلام فرمانده»  درخبرگزاری تسنیم  درمورخ ۲۷ اردیبهشت ۹۷ با حضور جمعی از همرزمان دوران دفاع مقدس, نیروهای شهید ناظری در نیروی دریایی سپاه, خانواده شهیدان سیاوشی, فرزانه, کریمی و عموم مردم برگزار شد ؛ در سخنانی  در خصوص ویژگی‌های شهید ناظری گفت: شهید ناظری از نیروهای فداکار و بااخلاص سپاه بود که از ۲۲سالگی وارد معرکه شد. او فردی شیردل، سرزنده و پای کار بود و همه وجودش عشق به خدمت به انقلاب و تربیت نیرو بود و همچنین عشق به ولایت در وجودش موج می‌زد.

وی ادامه داد: او سعی می‌کرد تمام تجربیاتش را چه در زمان جنگ و پس از آن به بچه‌های حزب‌الله و مقاومت و نیروهای جدید سپاه منتقل کند و با نشاط و شجاعت کاری کند که آمریکایی‌ها به گریه بیفتند و نترسی و شجاعتش را به رخ دشمن بکشد.

سردار مشایخی با اشاره به نقش شهید ناظری در تقویت تکاوران سپاه گفت: او سعی می‌کرد تمامی نیروهایش را تکاور بار بیاورد و مانند پدر برای آنها بود و نقش مهمی را در آموزش آنها داشت.

همرزم شهید ناظری راجع به مأموریت‌های او در دوران دفاع مقدس گفت: در مأموریتهایی که به او محول می‌شد تمامی تمرکزش برای انجام آن بود و در خلال این عملیاتها مدتها و ماهها به خانواده‌اش سر نمی‌زد و سعی می‌کرد کارش را به ‌نحو احسن انجام دهد. حاج محمد ناظری هیچ وقت خود را در صحنه نمی‌باخت و روحیه نشاط و تحرکش را به نیروهایش منتقل می‌کرد.

سردار مشایخی به آموزش نیروهای حزب‌الله لبنان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: پس از آن حاج محمد در نیروی زمینی مشغول به آموزش نیرو بود و فعالیت‌های مؤثری در آنجا داشت و پس از آن به‌درخواست سردار فدوی به نیروی دریایی منتقل شد و با روی باز این پیشنهاد را پذیرفت و به تربیت و آموزش نیروها در جزیزه فارور پرداخت.

 

سردار محمد ناظری نمادی برای تکاوران سپاه است

وی ادامه داد: سردار ناظری در جزیره فارور با وجود شرایط سخت جزیره را حفظ کرد و تمامی کارهای کلی و جزئی را به‌عهده گرفته بود و نماینده تام جمهوری اسلامی در جزیره بود و توانست مردانه ایستادگی کند و فرصت تعدی دشمنان به جزیره را بگیرد.

همرزم شهید ناظری گفت: حاج محمد در کارهای هنری هم فعالیت می‌کرد و فردی همه‌فن‌حریف بود. او سمبل و نمادی برای رزمندگان و تکاوران سپاه است که از انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند.

 

ماجرای حمله ۴۰۰ قایق ایرانی به تأسیسات نفتی عربستان به‌فرماندهی شهید ناظری

 

سردار رضا کریمی از دیگر همرزمان سردار شهید محمد ناظری دراین مراسم طی سخنانی با یادآوری خوابی که از شهید ناظری دیده بود، گفت: چند وقت پیش شهید ناظری را در عالم رؤیا دیدم که می‌گفت «من که جایی نرفتم، ما داریم خودمان را برای ظهور آماده می‌کنیم .

وی با بیان خاطره‌ای از دوران دفاع مقدس گفت: در سال ۶۶ در اتفاقی که زائران خانه خدا توسط آل سعود به شهادت رسیدند که در این بین ۴۰۰ حاجی ایرانی نیز به شهادت رسیدند ما به‌فرماندهی شهید ناظری و عده‌ای دیگر از فرماندهان عملیاتی طراحی کردیم و در قالب آن ۴۰۰ قایق و ۱۶۰۰ نفر آماده شدند تا به تأسیسات نفتی عربستان حمله کنند اما به‌علت وجود مشکلاتی عملیات انجام نشد و پس از آن عملیات کوچکی انجام شد که من و شهید مهدوی به‌همراه چند قایق به ناوگان آمریکا حمله کردیم و اولین نبرد رودرروی ایران و آمریکا رقم خورد.

همرزم شهید ناظری تصریح کرد: بعضی‌ها قیمت‌ شهدا را نمی‌دانند و متوجه نمی‌شوند که خون شهدا چقدر ارزشمند است که در این مسیر قدم برداشتند، لذا جای نگرانی برای انقلاب وجود ندارد، بلکه این افراد هستند که ممکن است از کشتی انقلاب پیاده شوند.

سردار کریمی گفت: شهید ناظری، ناظر بر اعمال ما است و در دوره آخرالزمان بستگی به ما دارد که از این مسیر شهدا و قافله عشق جدا نشویم و در راه آنها قدم برداریم.

شهید ناظری فردی مطیع و فرمانبردار بود

قاسمی از دیگر همرزمان شهید ناظری با بیان خاطره‌ای از این سردار سرافراز گفت: دو سال پیش بود که یک کشتی نفتکش به یکی از اسکله‌های نفتی ایران برخورد کرد و متواری شد. مأموریتی به شهید ناظری ابلاغ شد تا به‌سمت این کشتی برود و او را به‌سمت آبهای ایران برگرداند. هلی‌کوپتری آماده شد تا این مأموریت را اجرا کند اما به‌دلیل شرایط جوی موجود امکان پرواز وجود نداشت، اما شهید ناظری مصرّ بود و تأکید کرد که “این مأموریتی که به ما ابلاغ شده است حتماً باید انجام شود”.

وی گفت: شهید ناظری واقعاً قیمت نداشت و قیمت او را با شهادت پرداخت کرد. حاجی هیچ بار نگفت که من شهید می‌شوم و یا در جمع آرزوی شهادت بکند. او در خلوت با خدای خود راز و نیاز می‌کرد و از او طلب شهادت می‌کرد.

کنار سردار ناظری همسری مقاوم بوده است

در این مراسم دکتر هدایتی از بانوان مبارز انقلابی و مشاور وزیر دفاع در دوران دفاع مقدس با اشاره به مجاهدت‌های همسر شهید ناظری گفت: قطعاً کنار سردار ناظری همسری مقاوم بوده که زینب‌گونه از ابتدا تا امروز با عقیده و صلابت فعالیت می‌کند که بخشی از زندگی ایشان به‌خواست خود حاج خانم و شهید مستور است.

وی ادامه داد: شهید ناظری مدتها در دوران دفاع مقدس عملیاتهای برون‌مرزی داشتند و چندین ماه از ایشان خبری نبود. اگر شهید ناظری به این عملیاتها رفت شخصی همسر ایشان بود که خانه و زندگی را نگه داشته بود و ایشان با خیال راحت ماه‌ها به دفاع از انقلاب اسلامی می‌پرداخت.

نجات کشتی‌ها از دزدان دریایی

سردار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت وگو با کیهان به شرح مأموریت شهید ناظری برای نجات کشتی‌ها از دزدان دریایی خلیج عدن پرداخت و توضیح داد: اولین ماموریت یگان تکاوران دریایی سپاه ماموریت خارج از کشور بود، ماموریتی برای آزادسازی کشتی‌هایی که دزدان دریایی در سومالی و خلیج عدن از ما گرفته بودند. شهید ناظری این ماموریت را با موفقیت انجام داد، مسئولین وقتی دیدند این یگان می‌تواند امنیت کشتی‌های نفتی و کشتی‌های باری جمهوری اسلامی را به خوبی برقرار کند این ماموریت را به یگان اباعبدالله الحسین(ع) با فرماندهی شهید ناظری واگذار کردند.

شهید ناظری به همراه جوانان یگان، جوانانی که هنوز خیلی به دریا، سختی‌ها و مشقت‌های آن آشنا نبودند در طی ۱۲۰ روز این ماموریت را به خوبی به انجام رساندند.در خلیج عدن با قایق‌های سبک و دو کشتی که این دو کشتی نقش دو ایستگاه را بازی می‌کرد ماموریت را آغاز کردند. نیروها را داخل دو کشتی مستقر کرده و با قایق‌ها به سمت کشتی‌های عبوری می‌رفتند و سوار آن کشتی‌ها می‌شدند و آنها را از منطقه خطر عبور می‌دادند. در مدت این ۱۲۰ روز که ماموریت برعهده شهید ناظری بود، حتی یکبار هم تعرضی به کشتی‌ها اتفاق نیفتاد.

وی افزود: زمانی که شهید ناظری از این عملیات برگشت، تعدادی نیرو را آموزش داد و نفرات را روی ۶۰ کشتی مستقر کرد، بعد از کاری که شهید ناظری در خلیج عدن انجام دادند تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی دقیقا همان طرح استثنایی شهید ناظری را انجام دادند و به برکت آن طرح تا امروز هیچ حادثه بدی نداشتیم و دزدان دریایی موفق نشدند هیچ کدام از کشتی‌های ما را ببرند.

برچسب ها : شهید ، دفاع مقدس ، سردار محمد ناظری  ، ندسا ، یگان تکاوری اباعبدالله (ع) ، دزدان دریائی

منابع :

تسنیم

راسخون

مشرق

کیهان

مربوطه به : اجتماعیدیگر حوزه هاشهدامناسبت هااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :