کدخبر : 26258 |

امامزاده ابراهیم قتال (علیه السلام) ، استان ایلام  


ازنوادگان محمد حنفی از فرزندان حضرت علی (علیه السلام) در منطقه بصره به دعوت مردم می پرداخت که تحت تعقیب مأموران خلیفه وقت قرارگرفت . شبانه به سوی ایران رهسپار گردید. با مأموران خلیفه مواجه و از ناحیه پاها مجروح وبه واسطه خونریزی زیاد به شهادت رسید و به وسیله عشایر منطقه در همانجا به خاک سپرده شد.

به گزارش بقاع خبر: وی ازنوادگان محمد حنفی از فرزندان حضرت علی (علیه السلام) می باشد. می گویند: وی که ابتدا در منطقه بصره از توابع دولت عراق و به طور مخفیانه به دعوت مردم می پرداخت، تحت تعقیب مأموران خلیفه وقت قرارگرفت و به ناچار شبانه به سوی ایران رهسپار گردید. درمنطقه علی غربی عراق با مأموران خلیفه مواجه و از ناحیه پاها مجروح گردید و با همان وضعیت راه ایران را در پیش گرفت تا به منصورآباد مهران رسید و چند روزی در آنجا ماند؛ اما بنا به دلایلی تصمیم برگشتن به بصره را گرفت. در راه بازگشت در منطقه نصریان به واسطه خونریزی زیاد به شهادت رسید و به وسیله عشایر منطقه در همانجا به خاک سپرده شد. از آن پس خانواده او که از جریان شهادتش مطلع می شوند به آن منطقه آمده و در کنارش مأوا می گیرند و بارگاه کوچکی برای او می سازند.

آستان باشکوه امامزاده ابراهیم قتال (علیه السلام) در شهرستان دهلران، بخش مرکزی، دهستان اناران، محور جاده مهران به دهلران و بعد از روستای بیشه دراز نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است.

آثاری از بنای قدیمی آن در دست نیست و بنای جدید آن بعد از پایان یافتن جنگ ایران و عراق احداث گردیده است. این بقعه در ایام تعطیلات رسمی عید نوروز، نسبت به سایرایام، بیشترین زائران را پذیراست.

زیارت نامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آدرس: استان ایلام ـ شهرستان دهلران ـ بخش مرکزی ـ دهستان اناران ـ روستای بیشه دراز/ نصریان.

کلمات کلیدی :

امامزاده ابراهیم قتال ، بیشه دراز نصریان  ، دهلران ، ایلام

 

مربوطه به : أماكن مذهبيامامزادگاناخبارپایگاهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهاخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :