کدخبر : 22340 |

قبول نشدن گوسفند های نذری امامزاده حسین اصغر(ع) نیشابور


چند وقتی می شود که شایعه ای درباره عدم قبولی قربانی های نذری در امامزاده حسین اصغر(ع) نیشابور در فضای مجازی منتشر می شود.

چند وقتی می شود که شایعه ای درباره قربانی های نذری در امامزاده حسین اصغر(ع) نیشابور با این مضمون ” اگر پوست، کله و پاچه و سردست گوسفند نذری تان را به امامزاده ندهید نذرتان قبول نمی شود.” در فضای مجازی منتشر می شود.

خبرنگار بقاع نیوز،برای پیگیری به سراغ حجت الاسلام صادق خلیلی رئیس اداره اوقاف شهرستان نیشابور و حجت الاسلام کاهانی مدیر داخلی امامزاده حسین اصغر(ع) رفت تا صحت و سقم این شایعه را جویا شود.

امامزادگان در سراسر کشور میعادگاه زائران و دلباختگانی است که از راه های دور و نزدیک به این اماکن متبرکه پناه می آورند تا ساعاتی را با معبود خود به راز و نیاز بپردازند. بسیاری از زائران حتی برای قبولی حاجات خود به امامزادگان واجب التعظیم نذر می کنند.مرسوم است در بعضی از امامزادگان مردم، قربانی کردن گوسفند نذر می کنند.

امامزاده حسن اصغر(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) واقع در ۹۰ کیلومتری شهرستان نیشابور هم از جمله امامزادگانی به شمار می رود که طبق گفته مسئولان امامزاده سالانه صدها گوسفند نذر این امامزاده می شود.  چند وقت پیش تصویر بنری که درکنار امامزاده حسین اصغر(ع) نیشابور نصب شده بود در فضای مجازی منتشر شد. متن بنر از این قرار بود:

«طبق دستورالعمل اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور دریافت وجه یا هر چیز دیگری برای ذبح کردن گوسفند نذری ممنوع است در صورت مشاهده هر گونه تخلف با دفتر امامزاده هماهنگ کنید. زائران گرامی برای قبولی نذرتان پوست، کله وپاچه، سردست سهم امامزاده می باشد و خرج حرم و اطراف حرم می شود هر که سهم امامزاده را ندهد نذرش قبول نیست.»

حجت الاسلام خلیلی رئیس اداره اوقاف نیشابور در پاسخ به صحت این بنر می گوید: «متاسفانه این شایعه چند وقتی می شود در فضای مجازی پخش شده است. در بررسی هایی که از امامزاده حسین اصغر(ع) انجام دادیم هیچ گونه نوشته و بنری که صحت این مطلب را نشان دهد، ندیدیم. در طول ۴ و ۵ ماهی که ریاست اداره اوقاف شهرستان نیشابور را بر عهده گرفته ام این بنر را در نزدیکی امامزاده مشاهده نکرده ام. چندین نوبت بازرس ویژه برای نظارت در عملکرد کشتارگاه امامزاده به این مکان متبرک اعزام کردیم که هیچ موردی اعلام نشده است. اگر هم این بنر صحت داشته باشد آن طور که بومیان امامزاده می گویند مربوط به سالهای پیش بوده است. البته برای جلوگیری از تکرار این اتفاق به هیئت امنای امامزاده تذکر داده ایم تا شاهد اینگونه اتفاق ها که باعث زیر سئوال بردن احکام نذر می شود نباشیم.»

از نظر شرعی بهتر است نذر بی قید و شرط انجام شود. رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور با اشاره به این موضوع می گوید: «مطابق شرع نذر باید مطلوب دین بوده و بی قید و شرط انجام شود. اگر مطالب این بنر هم سالها قبل اعلام شده باشد خلاف است و قطعا کار افراد جاهلی است که سعی دارند اذهان عمومی را نسبت به بحث نذر به گمراهی ببرند. در صورت مشاهده قطعا با اینگونه مطالب کذب برخورد خواهد شد.» معمولا عرف بر این است قربانی هایی که به نیت نذری به اماکن متبرکه اهداء می شود تماما در اختیار مسئولان امامزاده قرار می گیرد تا گوشت آن بین نیازمندان توزیع شود یا غذای نذری با آن پخته شده و بین زائران و نیازمندان اطعام داده می شود.

حجت الاسلام کاهانی مدیر داخلی امامزاده حسین اصغر(ع) درباره صحت مطالب بنر می گوید: «این نوشته مربوط به سالها پیش است، که متاسفانه شیطنت عده ای در این موضوع دخیل بود. بخش کشتارگاه امامزاده در آن زمان در اجاره افرادی بود که ممکن است این افراد این موضوع را بیان کرده باشند.» سالانه صدها گوسفند قربانی در امامزاده حسین اصغر(ع) ذبح می شود.

حاج آقا کاهانی نوشته روی بنر را غیر اخلاقی می داند و می گوید: «معمولا عرف بر این است که قربانی های نذری تماما در اختیار امامزاده گذاشته می شود.

وی افزود:برای تامین امورات امامزاده، بخش کشتارگاه و پارکینگ امامزاده اجاره داده شده است که هزینه حاصله صرف مخارج امامزاده می شود. اغلب زائرانی که قربانی نذری دارند پوست و کله و پاچه و سردست گوسفندان نذری را به امامزاده اهداء می کنند که آن ها را با قیمت کمتر از نرخ بازار فروخته و هزینه آن را صرف  امامزاده می کنیم.

احاج آقا کاهانی تصریح کرد: این موضوع که در صورت ندادن این بخش از نذری، نذرتان قبول نمی شود جمله بی پایه و اساسی است که عده ای سودجو سعی کرده اند با این کار دیدگاه افراد را نسبت به نذر به بیراهه بکشند.»

مدیر داخلی امامزاده حسین اصغر(ع) در پایان درباره نظارت مسئولان امامزاده بر نذری ها می گوید: « همه حسابرسی های امامزاده کنترل شده و تلاشمان بر این است تا هیچ سوء استفاده ای از نذری ها صورت نگیرد.»

انتهای خبر/

 

مربوطه به : أماكن مذهبياخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :