کدخبر : 1410 |

شاه عبدالله (ع) – بندر ماهرویان


شاه عبدالله روستای است در کنار ساحل شمال غربی خلیج فارس در کیلومتر 15 جاده دیلم به هندیجان از توابع استان خوزستان و به نوعی نقطه مرزی میان استانهای بوشهر و خوزستان

شاه عبدالله (ع)

شاه عبدالله روستای است در کنار ساحل شمال غربی خلیج فارس در کیلومتر 15 جاده دیلم به هندیجان از توابع استان خوزستان و به نوعی نقطه مرزی میان استانهای بوشهر و خوزستان.

بدلیل وجود نازنین و با برکت بارگاه و مقبره حضرت شاه عبدالله بن محمد باقر (ع) که همانند نگینی درخشان در وسط این روستا می درخشد نام این محل نیز به نام آن حضرت مزین شده است.

بارگاه آن حضرت از دیر باز مامن عاشقان و شیفتگان اهلبیت بوده و کرامات و معجزات ایشان زبانزد همه اهالی منطقه و مناطق اطراف است.

مردم این روستا هیچ گونه رابطه فامیلی و نسببی با این بزرگوار نداشته بلکه عاشقانه خود را خادم، مرید، سالک و فدایی آن جناب و آن تربت دانسته به همین دلیل نام با مسمای درویش شاه عبدالله را برای خود برگزیده اند و همه اهالی آنجا با نام سجلی درویشی خوانده می شوند.

ابوالفرج اصفهانی در کتاب مقاتل الطالبین می نویسد: عبدالله بن محمد باقر (ع) برادر ابو عبدالله جعفر بن محمد باقر (ع) می باشد . مادر این دو برادر ام فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر بوده است.

در کتاب بقیه الحائر فی احوال اولاد محمد باقر (ع) به نقل از کتاب کشف الانساب آمده است که : حضرت شاه عبدالله بن محمد باقر (ع) دارای پنج پسر به نام های : محمد، محمود، حمزه، اسماعیل و اسود و دو دختر به نامهای فاطمه و ام الحسن بوده است.

در کنار این مقبره دو مقبره دیگر متعلق به حضرت شاه محمود(ع) و شاه قاسم (ع) قرار دارد. این دو بزرگوار نیز مورد احترام و تکریم اهالی محل می باشند و اخیرا بوسیله حفاری، سرداب زیرین مقبره حضرت شاه محمود(ع) کشف و احیا گردید.

مربوطه به : حضرت امام محمد باقر ( ع )

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :