کدخبر : 865 |

گفتگوی ویژه خبرنگار امامزادگان با حسن پلارک “رئیس ستاد بازسازی عتبات”


گفتگوی ویژه خبرنگار پایگاه امامزادگان  با حسن پلارک “رئیس ستاد بازسازی عتبات”
برای آشنایی بیشتر با ستاد بازسازی عتبات عالیات و اطلاع از آخرین اقدامات و پروژه‌هایی که توسط این ستاد انجام شده و یا در دست اجراست، گفت‌وگویی ویژه با حسن پلارک؛ رئیس ستاد بازسازی عتبات ترتیب دادیم که در ادامه مشروح این گفت‌وگو آمده است.

 مختصر شرحی از سوابق کاری حسن پلارک
 حسن پلارک از ابتدای انقلاب در نهادهای مختلفی به ارائه خدمت مشغول بوده، در دوران دفاع مقدس مسئول آماد و پشتیبانی جنوب شرق کشور و به ویژه لشکر سرافراز 41 ثارالله، مدتی مسئول آماد و پشتیبانی قرارگاه خاتم و قبل از پذیرش مسئولیت ستاد بازسازی به عنوان معاون وزیر صنایع، مسئولیت معادن و فلزات کشور را عهده‌دار بوده اند.

آشنایی با “ستاد بازسازی عتبات عالیات”
با سقوط رژیم بعثی و امکان حضور عاشقان و مشتاقان زیارت اهل بیت علیهم‌السلام‌، به همت جمعی از دوستداران اهل بیت علیهم‌السلام، متخصصین و خیران، با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری‌، “ستاد بازسازی عتبات عالیات” در سال 1382 تشکیل شد‌.

فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات غیردولتی، داوطلبانه و غیرانتفاعی است؛ بازسازی عتبات عالیات و اماکن مذهبی عراق و دیگر کشورها و انجام خدمات علمی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، عمرانی و فعالیت‌های انسان‌دوستانه از جمله اهداف شکل‌گیری این ستاد است.

منابع مالی و دارایی‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات از طریق قبول کمک‌های مالی داوطلبانه از سازمان‌های دولتی، غیر‌دولتی و اشخاص خیّر و عاشقان بازسازی حرم‌های مطهر ائمه اطهار تأمین می‌شود‌.

 اهم فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات شامل چه حوزه‌هایی است؟

فعالیت‌های ستاد در بخش‌های مرمت و بازسازی و توسعه عتبات مقدسه انجام می‌شود و این فعالیت‌ها با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که از آخرین وضعیت‌ موجود در حرم‌های مطهر در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا شروع و با استفاده از نذورات و هدایای مردم و بهره‌گیری از متخصصین امر انجام می‌شود و با نظارت جدی به انجام می‌رسد . خوشبختانه تا‌کنون اقدامات چشمگیری انجام پذیرفته که گزارشات آن در مقاطع مختلف زمانی به اطلاع مردم می‌رسد.

دقیقا چه مراکز و اماکن مقدسه‌ای تحت پوشش این ستاد قرار دارد؟

عمدتا اماکن مقدسه شهرهای مقدس نجف، کربلا، کاظمین و سامرا 4 محور اصلی فعالیت‌های ستاد بازساری عتبات عالیات است که بر آنها تمرکز داریم.

وضعیت عتبات عالیات پیش از تشکیل ستاد بازسازی عتبات به چه صورت بود؟

قبل از حضور جدی ایران و انجام بازسازی عاشقانه بارگاه ملکوتی امامان شیعه در عراق، اماکن مقدسه از وضعیت  دور از شأن آن بزرگواران برخوردار بوند؛ اگر در اواخر دوران صدام که عده‌ای جسته و گریخته جهت زیارت شهرهای مقدس به عراق سفر می‌کردند فرش‌های خاک‌گرفته، شکستگی سنگ‌ها و وضعیت نامطلوب روشنایی حرم‌های شریف را به چشم می‌دیدید، بهتر می‌توانستید حجم کار‌های انجام شده را درک کنید؛ با گذشت 2 دهه وضعیت عتبات عالیات به طورکلی تغییر و به حد قابل قبولی رسیده است.

مراحل انجام پروژه‌های مختلف در عتبات عالیات به چه صورت است؟

اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات شامل پژوهش و بررسی، اولویت‌بندی و عملیاتی کردن طرح‌هاست یعنی گروه‌های کارشناسی چه در بازسازی، چه مرمت و چه توسعه با مطالعه و ارائه طرح و بررسی اولویت‌ها ارائه نظر می‌کنند و ستاد بر اساس این اولویت‌ها کار را شروع می‌کند و تاکنون اقدامات چشمگیری انجام شده است.
 
مراحلی که یک طرح در ستاد طی می‌کند تا به انجام برسد، شامل چه بخش‌هایی است؟

تحقیق، تشخیص ضرورت، تهیه طرح کارشناسی شده، ارائه طرح به مسئولان مافوق که با توجه به میزان اهمیت بعضاً اتفاق افتاده که طرحی به محضر مقام معظم رهبری ارائه و پس از گرفتن تایید ایشان اجرایی شده است.

معظم‌له نمایندگانی را هم به شورای سیاستگذاری معرفی کرده‌اند که بحمدلله سیاست‌های کلی را تبیین می‌کنند که این نمایندگان حجت‌الاسلام تقوی؛ رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، حجت‌الاسلام محمدی؛ نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست سازمان اوقاف و حجت‌الاسلام قمی؛ مشاور رهبری در امور بین‌الملل هستند.

بازسازی حرم‌های مطهر ائمه اطهار چه تاثیری در ترویج فرهنگ شیعی و ارتقای جایگاه کشورمان در نظر سایر مسلمانان داشته است؟

مسلماً وقتی شیعیان در مقام مقایسه این مکان ها با دوران صدام بر می‌آیند و بیرون آمدن بارگاه ائمه از آن مهجوریت‌ها را به چشم می‌بینند به وجد می‌آیند؛ می‌بینند قبوری که روزگاری توسط صدامیان و با شلیک گلوله مورد هتک حرمت قرار می‌گرفت، دیوارهای تخریب شده، کمبود بهداشت و گرد و غبار و فرش‌های خاک گرفته امروز توسط فرزندان انقلابی ایران اسلامی به بهترین شکل بازسازی و مرمت شده که قطعاً از این امر خوشحال شده و آن را نشانه اقتدار و هنر هنرمندان جمهوری اسلامی می‌دانند.

شیعیان عراق در این خصوص چه نظری دارند، آیا این اقدامات منجر به وحدت بین شیعیان و اهل تسنن عراق شده است؟

بحمدلله از آنجا که مقامات عراقی و دولت اسلامی عراق همواره مشوق ستاد بازسازی عتبات عالیات بوده‌اند، مردم عراق هم از حضور و فعالیت‌های شبانه‌روزی ستاد استقبال کرده و بارها شده  در حالی که بر اجرای طرح‌ها نظارت می‌کنند دست به دعا برداشته و در حق بچه‌های ما دعا کرده‌اند، به تعبیر یکی از زائران عراقی، ایرانیان سفیران صلح و دوستی بوده و با مرمت قبور ائمه، دل ملت عراق را شاد کرده‌اند.

آنچه در این چند ساله از مردم عراق چه شیعه و چه سُنی مشاهده کردیم اظهار رضایت بوده و حتی بعضاً با کار کردن در طرح‌ها به صورت رایگان خواسته‌اند سهمی در بازسازی داشته باشند.

با گذشت حدود 90 سال از تخریب قبور ائمه اطهار در بقیع توسط وهابیون آیا برنامه‌ای نیز برای بازسازی آن در دست دارید؟

با مرور تاریخ اسلام و آنچه در سفرنامه‌های معتبر آمده، قبور ائمه اطهار در بقیع دارای صحن و سرا بوده که متاسفانه توسط وهابیون تخریب و به صورت فعلی که خیلی مظلومانه و غریبانه است درآمده است.

امروز هرگاه نامی از بقیع و قبور ائمه اطهار مدفون در بقیع برده می‌شود بی‌اختیار شیعیان و علاقمندان به آن بزرگواران متاثر شده و غم عجیبی بر دلشان می‌نشیند؛ ستاد بازسازی عتبات عالیات همواره اعلام کرده که بی‌صبرانه مشتاق است این قبور مطهر را بسازد؛ امیدواریم شرایط به گونه‌ای شود که بتوانیم به این امر مهم دست یابیم و یقیناً با عشق و انگیزه بالایی که در مردم ما و برادران ستاد وجود دارد، بازسازی قبور ائمه در بقیع در کوتاهترین زمان انجام خواهد شد.

آیا ستاد بازسازی عتبات عالیات برای دیگر اماکن مقدسه در سایر کشور از جمله سوریه نیز طرحی دارد؟

ما تاکنون در زمینه اماکن متبرکه در سایر کشورها برنامه خاصی نداشته‌ایم و در کشور سوریه هم بیشتر به عنوان انتقال تجربه عمل کرده‌ایم اما این به معنای دائمی بودن این شیوه نیست و ممکن است با فراهم شدن شرایط و درخواست مقامات این کشورها از مقامات رسمی ایران، حضور ستاد ضروری به نظر برسد که در این رابطه با تمامی توان آماده همکاری هستیم چون معتقدیم ائمه شیعه و نوادگان آن بزرگواران محبوب قلوب ملت ما هستند و در هر کجای جهان که باشند ما خود را موظف به خدمت به آستان آنان می‌دانیم.

چه توقعی از مسئو‌لان و ارگان‌های مختلف کشورمان برای بازسازی عتبات عالیات دارید؟

بسنده کردن به کمک‌های مردمی برای اجرای پروژه‌های عظیم نظیر احداث‌ بیمارستان‌ها و زائرسراها  و مجتمع‌های خدماتی به زائران و یا مرمت حرم امامین عسکریین(ع) که پس از آن حرکت بسیار فجیع مزدوران بیگانه که با انفجار کاملا تخریب شده بود و در کوتاهترین زمان ساخته شد، کافی نیست.

انجام پروژه‌های در دست اقدام حتماً همت و مشارکت همه دستگاه‌ها و مسئولان علاقمند به اهل بیت در نظام اسلامی را می‌طلبد؛ بر این اساس از دولت، مجلس و همه کسانی که می‌توانند ستاد بازسازی را یاری دهند درخواست همکاری و مساعدت داریم، نیازهایمان را در جلسات مشترک به مسئولان اعلام کرده‌ایم لذا آنها با درخواست‌های ستاد آشنا هستند.

مردم چه سهمی در بازسازی عتبات عالیات داشته‌‌اند؟

مردم عزیز کشورمان با توجه به عشق و علاقه وافری که به ائمه اطهار به ویژه امیرالمومنین(ع) حضرت سیدالشهداء(ع)، امام موسی‌ابن جعفر(ع)، حضرت اباالفضل العباس(ع)، امامین جوادین(ع) دارند با تمامی وجود هرچه از دستشان برآمده کوتاهی نکرده‌اند؛ خدا می‌داند در جریان انتقال یکی از درب‌های حرم مطهر امام حسین‌(ع) که توسط هنرمندان ایران ساخته و به کربلا ارسال می‌شد، بسیاری از زنان، جواهرات خود به‌خصوص النگوهای خود را با مشقت از دستشان خارج می‌کردند تا سهمی در بازسازی حرم‌های مطهر ائمه اطهار داشته باشند، خاطرات عجیب و فراموش‌نشدنی از نحوه کمک‌های مردم داریم که در قالب جزوه و کتاب باید به چاپ برسد.

 در مجموع تاکنون چه پروژه‌هایی در عتبات عالیات توسط ستاد اجرا شده است؟

اهم اقدامات ستاد در 4 شهر مقدس عراق انجام شده است که در این فرصت صرفا به برخی از آنها اشاره می‌کنم.

در نجف اشرف از جمله کارهایی که انجام شده، ساخت حسینیه حیدری در شمال شرقی حرم علوی، لوله‌کشی آب از مخزن تا حرم و اطراف آن، مرمت و نصب گریو گنبد، نورافشانی اطراف حرم مطهر، استراحتگاه مسقف زائران، ساخت آشپزخانه جهت پذیرایی، ساخت آشپزخانه و سالن غذاخوری جهت استفاده کارکنان و خدام حرم، تجهیز کتابخانه حرم مطهر علوی و آموزش دوره‌های مختلف مرمت کتاب، تهیه و نصب دوربین‌های امنیتی داخل و خارج حرم مطهر، طراحی و ساخت ضریح حضرت مسلم(ع) بوده است.

در کربلای معلی می‌توان به احداث مجمع خدماتی سیدالشهدا(ع) در 6 طبقه، بیمارستان 120 تختخوابی حضرت زین العابدین(ع) در 6 طبقه، پروژه ساخت 13 درب نقره برای حرم امام حسین‌(ع)، ساخت ضریح ابراهیم مجاب و حبیب ابن مظاهر(ع)، تأمین و تعویض سنگ دیوار حرم مطهر حضرت اباالفضل العباس(ع)، مشارکت در ساخت ضریح حضرت اباالفضل العباس(ع)، راه‌اندازی کارگاه قالیشویی و مرمت فرش حرمین در کربلا، ساخت 2 باب سقاخانه در کربلا، تعمیر و بازسازی حرم مطهر طفلان مسلم(ع) اشاره کرد.

در کاظمین از جمله کارهای انجام شده طلاکاری و مقاوم‌سازی گنبد حرم امام موسی کاظم(ع)، ساخت 9 باب درب طلای حرم مطهر، تعویض سنگ کف و دیوارهای حرم مطهر امامین جوادین(ع)، اجرای پروژه معرق‌کاری رواق‌های حرم مطهر، راه‌اندازی کارگاه‌‌های خمکاری، آبکاری در حرم کاظمین، بازسازی و احیاء مسجد صفویه بوده است.

در سامرا می‌توان به پروژه طلاکاری گنبد حرم مطهر امامین عسکریین(ع) با مشارکت تولیت سامرا، پروژه طلاکاری ایوان باب القبله حرم مطهر امامین عسکریین(ع)، پروژه آیینه‌کاری حرم مطهر امامین عسکریین(ع) اشاره کرد.

چه برنامه‌ها و پروژه‌هایی را برای آینده در دست اجرا دارید؟

طراحی و توسعه حرم مطهر امام علی‌(ع) که مرحله خاکبرداری و تجهیز کارگاه انجام و به لطف خدا کار با قوت در حال اجراست، احداث مجتمع خدماتی سیدالشهداء(ع) که مراحل پایانی کار را می‌گذراند؛ این مجتمع در  6 طبقه در زمینی به متراژ 2 هزار و 520 مترمربع و 13 هزار و 400 مترمربع زیربنا با کاربری‌های غذاخوری زنانه و مردانه‌، کلاس‌های آموزشی، واحدهای اقامتی، مرکز کامپیوتر، انبار و نانوایی، سرویس‌های بهداشتی و … است.

بیمارستان 120 تختخوابی حضرت زین‌العابدین(ع) که در 6 طبقه ساخته شده و 80 درصد کار به اتمام رسید؛ این بیمارستان در 6 طبقه و زمینی به مساحت 2 هزار و 397 مترمربع، طرح توسعه حرمین مطهر در کربلای معلی نیز مقدمات اجرای آن فراهم شده است.

 برنامه‌های خاص ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اطلاع‌رسانی از کار‌های انجام شده و نحوه جذب مشارکت‌های مردمی چگونه است؟

با اعتقاد به تأثیر اطلاع‌رسانی در استفاده از توان عظیم مردمی اعم از ارائه خدمات تخصصی و جذب کمک‌ها و مشارکت مردم معتقدیم باید با استفاده از شیوه‌های موثر و به‌روز به امر اطلاع‌رسانی ‌و تبلیغات، مخاطبان خاص و عام را در جریان عملکرد ستاد قرار دهیم.

البته تقویت باورهای دینی که هدف نهایی بازسازی‌هاست، اولویت اول ستاد است یعنی عصاره کار ستاد، ترویج فرهنگ شیعی و فراهم شدن عرصه ارادت هرچه بیشتر شیعیان به ائمه اطهار به عنوان مشعل‌داران هدایت مردم است.

رسیدن به این هدف است که ستاد را برآن داشته اماکن مقدس را به بهترین نحو مرمت و تجهیز کند لذا توجه به امر اطلاع‌رسانی و نقشی که این امر دارد ستاد را برآن داشته با تقویت مجموعه فرهنگی و روابط عمومی و راه‌اندازی و تقویت زیرساخت‌های آن نظیر واحد ارتباط با رسانه‌ها، ارتباط مردمی، ستاد خبری، پژوهش و افکارسنجی، تولید هنری و نیز از طریق حضور در همایش‌ها و در مراکز مذهبی نظیر نماز جمعه، سمینار ائمه جماعات، انجمن مداحان و خلاصه ارائه هر ظرفیتی برای تبلیغ عملکردمان اقدام کنیم.

معتقدیم آنچه به دنبال ترویج آن هستیم یک کالای تجاری نیست بلکه هدف ستاد ترویج فرهنگ شیعی است و انجام این  امر مقدس همه ما را مصمم ساخته که از هر ظرفیتی استفاده کنیم.

ستاد بازسازی عتبات عالیات چه امکانات و خدماتی را برای زائران عتبات در نظر گرفته است؟

از آنجا که زائران حرم‌های مطهر عراق بسیار قابل احترام هستند که بارها در روایات و از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در باب فضیلت زیارت و شأن و موقعیت زائران حرم اهل بیت اشاره شده باید زائران در هنگام استقرار در شهرهای مقدس عراق در بهترین شرایط باشند لذا مجتمع خدماتی سیدالشهداء(ع)، بیمارستان امام سجاد(ع) و … در همین راستا ساخته شده است علاوه بر آن انشاالله در آینده شاهد افتتاح بسیاری از طرح‌های خدماتی ویژه زائران خواهیم بود.

مریم قرایی

 

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :