Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 24545 |

اقدامات اوقاف در جهت یاری رساندن به مدافعان سلامت


با شیوع بیماری کرونا در در ایران از محل درآمد موقوفات در حوزه سلامتی با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری، یاری رساندن به مدافعان سلامت  ومردم اقداماتی از منابع موقوفات در دست انجام است .

 سابقه وقف سلامت در ایران

به گزارش بقاع نیوز : هر چندایرانیان از دیرباز حتی پیش از اسلام ، در امور نیکوکاری مربوط به بهداشت و درمان فعالیت داشته‌اند . اما ،  در دوران شکوفایی تمدن اسلامی امور نیکوکاری پیرامون سلامت با سنت حسنه وقف پیگیری شد و به تعالی رسید. بیشتر این موقوفات نیز در اواسط هجری حول آستان قدس رضوی شکل گرفته است .

به گفته معاون حقوقی آستان قدس رضوی، موقوفات مرحوم «عتیقی» مربوط به قرن دهم هجری از جمله وسیع‌ترین و در عین حال قدیمی‌ترین موقوفات آستان قدس رضوی به شمار می‌رود . موقوفه مرحوم عتیقی شامل، ۲۲ رقبه از جمله چند قریه‌ شش‌دانگی بزرگ، مزرعه رادکان و مزرعه‌ معروف به کنه‌بیست در مشهد و چناران است که این اماکن در حال حاضر به مراکز بزرگ تولیدی و دامداری تبدیل شده است. عمده عواید این‌ها بنابر نیت واقف باید به دارالشفاهای آستان اختصاص می یابد . موقوفات بهداشتی و درمانی آستان قدس رضوی تنها محدود به شهر مشهد مقدس نیست و واقفان در ۱۶ استان کشور برای خیررسانی به وضعیت سلامت هم‌نوعان خود، اقدام به وقف کرده‌اند.

شیوع کرونا و فعالیت های اوقاف با استفاده از ظرفیت های موقوفات در حوزه سلامت

با شیوع بیماری کرونا در در ایران از محل درآمد موقوفات در حوزه سلامتی با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری و کمک به بیماران، یکسری حمایت‌ها از مدافعان سلامت از محل از موقوفات انجام می‌شود . به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس از محل موقوفه معزالوزاره شیراز اطعام روزانه پرسنل بیمارستان‌های درگیر در بحث کرونا انجام می‌شود و هزینه غذای روزانه کادر درمان که به مقابله با بیماری کووید۱۹ می‌پردازند از محل این موقوفه تأمین می‌ گردد.

تامین شام بیماران و پرسنل بیمارستان‌های شهید علی اصغر(ع) و شهید چمران به‌ عنوان تبرکی سیدالشهدا(ع)

وی تامین خیریه استان فارس با اشاره به تامین شام تمام بیماران و پرسنل بیمارستان‌های شهید علی اصغر(ع) و شهید چمران که بیماران کرونایی در آنان نگهداری می شوند به‌ عنوان تبرکی سیدالشهدا(ع) ، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و محلول ضدعفونی‌کننده ویژه خانوارها و اقشار کم درآمد شهرشیرازبا همکاری موقوفه میرزا فتحعلی‌خان صاحب‌دیوان و با اعتبار یکصد میلیون تومان را از دیگر اقدامات این اداره کل برشمرد .

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه فارس نیز گفت : به همت گروه جهادی حرم مطهر حضرت «علی بن حمزه (ع)» شیراز و  با استفاده از دانش و توان علمی یکی از شرکت های دانش بنیان استان محلول ضدعفونی و ماسک توسط بقعه متبرکه حضرت حمزه (ع)  افزود : تاکنون روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار ماسک تولید و در میان مردم به صورت رایگان توزیع شده است . حجت الاسلام رحیم صفری گرایی یادآور شد: تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ لیتر محلول ضدعفونی ویژه گندزدایی معابر شهری و سطوح تهیه شده و همچنین ۵۰۰ لیتر محلول ضدعفونی کننده دست تولید و توزیع شده است.

حجت الاسلام سید مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در بازدید از موکب آستان مقدس زبیده خاتون گفت : این موکب با توجه به تجارب کادر اجرایی و پشتیبانی در امداد رسانی مناطق سیل زده خوزستان و ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی در شهر مقدس کربلا ، این آمادگی را پیداکرده که زیر نظر ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به کادر درمانی و مدافعان سلامت خدمات ارائه دهد . طبخ ، بسته بندی و توزیع  غذای گرم برای وعده های غذایی نهار و شام بین داوطلبان و مدافعان سلامت توسط این موکب انجام می شود که زیر نظرعوامل دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام می شود و هزینه خدمات دهی این موکب از محل کمک های خیران و نیات موقوفات تأمین می شود.

 

 

 

مربوطه به : اجتماعیاخبار ویژهاخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :