Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 24044 |

اعطای جایزه بزرگ البرز “نوبل ایرانی” به ۵۷ دانش آموز نخبه کشور


همایش ملی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز در بخش دانش آموزی  با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر کشور طی مراسمی در روز پنج‌شنبه (۲۸ آذرماه) با حضور مسئولان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی  در مرکز همایش های هتل ارم برگزار و از ۵۷ نفر از نفرات ممتاز دانش‌آموزی تجلیل می‌شود.

به گزارش بقاع نیوز،حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد موقوفه البرزدر نشست تشریح برنامه‌های «همایش ملی دانش آموزی پنجاه و هفتمین سال جایزه بنیاد البرز» با ارائه گزارشی از نحوه برگزاری این همایش اظهار کرد: این همایش در راستای تحقق امینانه نیت واقف در سال جاری در بخش دانش‌آموزی با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر سراسر کشور در روز پنج‌شنبه (۲۸ آذرماه) از ساعت ۹ تا ۱۱:۳۰ با حضور مسئولان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی در مرکز همایش‌های هتل ارم تهران برگزار می‌شود.

ارشدی  با اشاره به فرایند اجرای همایش و شاخصه های انتخاب دانش آموزان گفت: تشکیل کمیته علمی جایزه بنیاد البرز با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملی نخبگان، بنیاد فرهنگی البرز و تعدادی از معلمان پیشکسوت در رشته‌های مختلف انجام شده است. تدوین شاخص‌های انتخاب دانش‌آموزان در کمیته علمی صورت گرفته است. در بخش مقدماتی در روزهای ۱۳ تا ۱۶ آذرماه بررسی و ارزیابی مستندات صورت گرفت که در حدود ۲۸۰ دانش‌آموزان از سراسر کشور اطلاعات و مدارک خود را به ثبت رسانده بودند و پس از تشکیل جلسه پایانی ۵۷ نفر از فرم های مربوط به ۱۶۰ نفرمرحله داوری مقدماتی انتخاب شدند و به این مرحله رسیدند.

وی افزود:شرکت‌کنندگان در این همایش دانش‌آموزان پایه نهم مقطع متوسطه اول و پایه ۱۲ مقطع دوم در رشته‌های ریاضی فیزیکی، ‌تجربی، ادبیات علوم انسانی، ‌علوم معارف اسلامی، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هستند. از ۵۷ نفر از نفرات ممتاز که از سوی ادارات آموزش و پرورش معرفی شده‌اند تقدیر می‌شود. در مقطع متوسطه ۲۸ نفر و در مقطع متوسطه دوم ۲۹ نفر مورد تجلیل قرار می‌گیرند که منتخبان از ۲۸ استان کشور هستند.

وی در ادامه  با اشاره به اهم ویژگی‌های اختصاصی جایزه بنیاد البرز گفت: از جمله ویژگی‌های انحصاری این جایزه در مقایسه با جوایز متعدد حاضر در کشور این است که با  بیش از نیم قرن قدمت باسابقه‌ترین جایزه علمی کشور محسوب می‌شود و تنها جایزه علمی بر مبنای سنت حسنه وقف می باشد. استقلال هویت و عدم وابستگی مادی به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و دولتی، تنها جایزه غیردولتی بدون تحمیل هزینه‌ای برای حضور شرکت‌کنندگان و قابلیت معرفی به عنوان نوبل ایرانی در تراز جوایز معتبر علمی جهان (براساس چشم‌انداز ترسیمی از سوی واقف) محسوب می‌شود.

ارشدی  در خصوص نحوه انتخاب برترین‌ها برای دریافت این جایزه  گفت: دانشمندان، مخترعین، نوباوگان با همکاری بنیاد علمی نخبگان، ‌دانشجویان علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشجویان غیرپزشکی با همکاری وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری، طلاب علوم دینی با همکاری معاونت امور نخبگان حوزه‌های علمیه کشور و دانش‌آموزان با همکاری وزارت آموزش و پرورش انجام می‌شود.

وی گفت: بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ توسط مرحوم حسینعلی البرز با هدف تشویق نخبگان علمی کشور و دانشمندان و دانش پژوهان کشور و کسانی که در ساخت امور علمی کشور فعالیت می‌کنند، ایجاد شده است. در طول نیم قرن این بنیاد چند هزار نفر از نخبگان علمی را مورد حمایت قرار داده است و درحال حاضر نیز این بنیاد زیر نظر سازمان اوقاف فعالیت می‌کند و کاملا خصوصی اداره می‌شود.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز به خدمات بنیانگذار بنیاد فرهنگی البرز اشاره کرد و افزود: مرحوم البرز به سبب فعالیت‌های خیرخواهانه از چهره‌های سرآمد در عرصه وقف علمی است. زندگی ایشان بدون هیچ‌گونه ارثی از صفر شروع شده است. او کار اداری و کارمندی را آغاز می‌کند و سپس مشغول به کار اقتصادی می‌شود و طی چند سال به عنوان یکی از ۵۰ فعال اقتصادی و کارآفرین برتر در بین ۱۵۰ شخصیت کارآفرین سال ایران قرار می‌گیرند.

وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات خیرخواهانه و ماندگار مرحوم البرز گفت: مرحوم البرز یک نخبه اقتصادی بوده است و از همان اوایل کارهای خیریه زیادی ازجمله ساخت کتابخانه، بیمارستان سیار، تامین تجهیزات بیمارستان، کمک به سیل‌زدگان پاکستان، گرسنگان آفریقایی و وقف موسسه البرز اقدام کرده است. او طی مدت ۱۵ سالی که در ایران حضور داشت، مدیریت بنیاد فرهنگی البرز را عهده‌دار بود و تمام اموالشان را برای تاسیس این بنیاد وقف کرد.

وی عنوان کرد: مرحوم البرز خود را به صورت مادام العمر از دریافت هرگونه پاداش و حقوق از سوی این بنیاد ممنوع کردند و حتی در وصیت‌نامه خود کالبد و کلیه خودش را به دانشگاه علوم پزشکی تقدیم کرد؛ ما با چنین شخصیت خاصی در بنیاد البرز روبرو هستیم. او در طول مدیریت این بنیاد بنیان‌گذار چند کار مهم شد. ابتدا وام شرافتی را صرفا با ارائه کارت دانشجویی را برای کمک هزینه دانشجویان اختصاص دادند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز ادامه داد: در سال‌هایی که تحصیل در کشور رایگان شد و زمانی که دانشجویان پول لازم را برای ایجاد کار نداشتند، مرحوم البرز وام اشتغال کار را برای بعد از فراغت از تحصیل دانشجویان ایجاد کرد. در نهایت کار اصلی که در این بنیاد نهادینه کرد، اعطای جایزه البرز در سطوح مختلف به نخبگان علمی بوده است. جایزه البرز در نیم قرن به دانشمندان و دانشجویانی اعطا شد که ترک تابعیت ایران را نکرده باشد.

ارشدی اظهار داشت: مرحوم البرز در سال ۱۳۵۸ طی نامه‌ای به امام خمینی (ره)، موقوفه بنیاد فرهنگی البرز را به ایشان واگذار می‌کند که امام راحله نیز طی نامه‌ای این موقوفه را به سازمان اوقاف واگذار می‌کنند.

وی گفت: تاکنون بیش از سه هزار دانشجو از این بنیاد وام تحصیل دریافت کرده‌اند و بیش از چهار هزار جایزه نوبل البرز اهدا شده است. نگاه کلی این جایزه برای تشویق جریان علمی و تقدیر از جایگاه علم بوده است و با همین نگاه همایش‌های ملی در دستور کار قرار گرفته که در سال‌های گذشته بیش از یک هزار ۲۰۰ جایزه بنیاد البرز اعطا شده است.

ارشدی در پایان از برگزاری مراسم دیگری در نیمه اول اسفندماه سال‌جاری در این بنیاد خبر داد و اظهار داشت: همایش ملی نخبگانی بنیاد البرز در نیمه اول اسفندماه سال‌جاری برگزار خواهد شد که طی آن از دانشجویان، طلاب، دانشمندان و مخترعان تجلیل می‌ شود.

انتهای پیام/

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیواقفیناخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار وقفاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :