Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 21640 |

تا می توانید قرآن تلاوت کنید


حنانه خلفی حافظ۱۱ ساله قرآن، در خانواده ای قرآنی پرورش یافته است. حنانه خیلی کوچک بود که حفظ قرآن را نزد پدر شروع کرد و حالا نه تنها حافظ کل قرآن است بلکه معنای قرآن را هم حفظ است. حنانه را در بیشتر محافل قرآنی می توان دید. با حنانه در مرکزی خیریه آشنا شدیم.

گزارش زیر حاصل گفتگوی خبرنگار بقاع نیوز با حنانه خلفی نابغه قرآنی ۱۱ ساله کشور و پدر و مادرش است.

در خانه خلفی همیشه صدای تلاوت قرآن به گوش می رسد. حنانه خیلی کوچک بود که هم پای دیگر خواهر و برادرهایش سوره های کوچک قرآن را با آنها هم خوانی می کرد.

مصطفی خلفی پدر حنانه که معلم بازنشسته است می گوید: «در استان لرستان زندگی می کردیم سالها قبل برای اینکه فرزندانم از مراکز جامعه القرآن استفاده کنند به تهران آمدیم. حنانه فرزند چهارم و کوچکترین فرزند ما است. دو خواهر و برادرش هم حافظ قرآن هستند. حنانه ۳ سال داشت که متوجه شدیم وقتی خواهر و برادرش قرآن می خوانند او هم سوره های کوچک را با آنها می خواند.

این موضوع باعث شد تا تصمیم بگیریم از همان کودکی قرآن را به حنانه یاد دهیم.» حنانه از ۴ سالگی روخوانی قرآن را نزد پدرش شروع کرد. پدر حنانه تحصیلات علوم قرآنی و احادیث و عربی دارد. به همین دلیل آموزش قرآن به حنانه را خود بر عهده گرفت.

آقای خلفی می گوید: «اوایل به شیوه اشاره قرآن را به حنانه یاد می دادم که چندان موفقیت آمیز نبود. وقتی حنانه ۵ سال داشت حفظ قرآن را به صورت جدی شروع کردیم. من حفظ قرآن را با او کار می کردم و مادرش مرور آیاتی که حفظ کرده بود را بر عهده داشت. علاقه حنانه به حفظ قرآن باعث شد تا او قبل از اینکه مدرسه برود حافظ کل قرآن شود.» حنانه می تواند قرآن را با شیوه های مختلف تلاوت کند.

او برایمان از شیوه های تلاوتش می گوید: « می توانم آیات را در هر صفحه از بالا به پایین و از پایین صفحه به بالا بخوانم یا اول هر صفحه را جلو یا عقب و به روش ضربدری تلاوت کنم.»

برایمان جالب است وقتی شماره صفحه ای از قرآن را به حنانه می گوییم آدرس صفحه مانند نام سوره، جزء چندم است و آیه اول صفحه یا آخر صفحه است سمت راست یا چپ و مکی یا مدنی است را برایمان می گوید. حنانه برای اینکه آیات را فراموش نکند روزانه ۶ تا ۷ ساعت قرآن تلاوت می کند.

وقتی از او می پرسیم چگونه فرصت می کنی به درسهایت هم برسی؟ در پاسخمان می گوید: « هر روز ۳ جزء قرآن را مرور می کنم. تلاوت قرآن نه تنها در رفتار و کردارم تاثیر گذاشته بلکه باعث شده است تا در درسهایم هم موفق شوم. خواندن قرآن باعث می شود تا ذهنم برای درس خواندن آماده شود.»

حافظ ۱۱ ساله قرآن کریم به همسن و سالانش توصیه می کند تا می توانند قرآن تلاوت کنند. او می گوید: « وقتی با قرآن مانوس شوید. قرآن مسیر درست را در زندگی به شما یاد می دهد.»

حنانه تا کنون در مسابقات بسیاری شرکت کرده و مقام های برتری زیادی کسب کرده است. او همچنین در چندین کشور تلاوت داشته است.

حنانه از حضورش در مسابقات و محافل قرآنی می گوید: «سال ۱۳۹۴ در مسابقات سازمان اوقاف نفر اول کشور شدم. در مسابقات بسیج هم مقام اول کشوری را کسب کردم و همچنین در مسابقات بین المللی احسن الصوات کشور عمارات نفر سوم و در حفظ کل هم نفر برتر شدم. در کشورهای لبنان، ترکیه، عراق، روسیه، سوریه، عمارات و بوسنی و هرزگوین هم برنامه تلاوت داشتم.»

حنانه بهترین خاطره اش را دیدار با مقام معظم رهبری می داند و می گوید: «سال ۹۴ به دیدار مقام معظم رهبری رفتم. آقا سئوال قرآنی پرسیدند و من تا آخر صفحه قرآن را برایشان تلاوت کردم. آن روز ماندگارترین روز زندگیم بود. پدرم درباره رونمایی سی دی تلاوتم از آقا سئوال کرد که ایشان اجازه دادند بتوانم سی دی تلاوت قرآنم را ضبط کنم. آن روز به آقا قول دادم حفظ معنی قرآن را هم شروع کنم که با توکل بر خدا معنی قرآن را هم حفظ کردم.»

حنانه جزء معدود دختران حافظ کل قرآن است که سی دی تلاوت کل قرآن با صدایش را توانست سال ۱۳۹۵ ضبط کرد و توزیع کند.او با شیوه منشاوی قران را تلاوت می کند. توصیه او به خانواده ها حدیثی از امام صادق(ع) است که می فرمایند: «قلب کودک همچون زمین خالی است که هر آنچه در آن افکنده شود پذیرا است.» برادر حنانه و یکی از خواهرانش هم حافظ کل قرآن هستند.

اعظم جدیدی مادر حنانه می گوید: «پسرم و یکی از دخترانم حافظ کل قرآن و دختر دیگرم هم ۱۰ جزء از قرآن را به زبان عربی و فرانسه حفظ است. استعداد حنانه برای یادگیری قرآن باعث شد تا از ۵ سالگی حفظ قرآن را شروع کند و در ۷ سالگی پیش از آنکه مدرسه برود حافظ کل قرآن شود.»

 

مربوطه به : فرهنگیاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :