Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 19268 |

۳۰ درصد بناهای تاریخی سبزوار نیازمند مرمت


از مجموع ۱۶۰ بنای تاریخی این شهرستان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، ۳۰ درصد نیاز به مرمت اضطراری دارند.

محمودرضا سلیمانی افزود: کاروانسرای صالح آباد، خانه های تاریخی امیری و افچنگی و آب انبارها نسبت به سایر آثار تاریخی در اولویت مرمت اضطراری قرار دارند.
وی اظهار کرد: برای مرمت این بناهای تاریخی و جلوگیری از تخریب بیشتر آنها به دست کم پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: امسال از محل ماده ۱۸۰ و استانی در مجموع ۱۸ میلیارد ریال برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی شهرستان تعیین شده که هنوز تخصیص نیافته است.
سلیمانی با اشاره عملیات کاوش تپه دامغانی سبزوار افزود: علاوه بر اعتبارات استانی، سالانه پنج میلیارد ریال نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه برای عملیات کاوش و حفاظت از این تپه تاریخی در نظر گرفته می شود.
سبزوار از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی در غرب این استان است که با هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۶ موزه، جاذبه های طبیعت کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید ۱۵ نوع صنایع دستی و سنتی ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد.
مجموعه تاریخی زعفرانیه، مساجد پامنار و جامع، آتشکده آذربرزین مهر، آرامگاه های حاج ملاهادی سبزواری و کاشفی، مناره تاریخی خسروجرد و مصلای تاریخی بخشی از مکانهای دیدنی این دیار برای مردم و مسافران هستند.
کاروانسراهای بین راهی در حاشیه جاده قدیم ابریشم و تفرجگاه های بید، دلبر، ششتمد، پناهگاه های حیات وحش شیراحمد و پروند از دیگر مکانهای دیدنی سبزوار است.
این شهرستان در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

منبع:ایرنا

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیمیراث و گردشگریاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :