کدخبر : 18809 |

جشن ولایت در ۲۲۰۰ بقعه‌ متبرکه برگزار می‌شود


مدیر‌کل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری جشن «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور خبر داد.

به گزارش بقاع نیوز، حجت الاسلام سید محمدکاظم موسوی متقی درباره ویژه برنامه های روز عید غدیر اظهار کرد: جشن «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» همزمان با عید سعید غدیر خم در راستای ترویج فرهنگ ولایت و امامت و مودت اهل بیت (ع) و به منظور قطب فرهنگی شدن امامزادگان صبح روز عید غدیر در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور و به صورت ویژه در ۲ هزار و ۲۰۰ امامزاده و بقعه متبرکه برگزار می شود.

«تکریم سادات در امامزادگان» از برنامه های روز عید غدیر

وی از برگزاری مراسم ویژه روز عید سعید غدیر و تکریم سادات در امامزادگان سراسر کشور خبر داد و گفت: یکی از سنتهای قدیمی و ارزشمند در جامعه اسلامی در روز عید غدیر، حضور در امامزادگان و رسیدن به محضر سادات جهت تجدید میثاق و بیعت با آنها در روز عید و عرض تبریک به ایشان است، چرا که سادات از سلاله فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع) هستند.

مدیر کل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: برگزاری چنین مراسمی نشان از اظهار مودت و ارادت دوستداران اهل بیت (ع) و عرض ارادت به خاندان اهل بیت است؛ ضمن اینکه علاوه بر برگزاری جشنهای متداول عید غدیر به دنبال آن هستیم تا برنامه های جدید فرهنگی را در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور گسترش دهیم.

حجت الاسلام موسوی متقی با اشاره به دیگر برنامه های سازمان اوقاف در این ایام خاطرنشان کرد: سازمان اوقاف با اعزام روحانی و مُبلغ دینی، مداح و سخنران به بقاع متبرکه سعی دارد نسبت به ترویج فرهنگ ولایی و جشنهای مذهبی و مردمی اقدام کند.

«قرائت پیمان برادری» از برنامه های روز عید غدیر

وی افزود: از جمله برنامه هایی که همزمان با عید سعید غدیر برگزار خواهد شد، قرائت میثاق نامه و خواندن پیمان برادری در میان برادران دینی است.

مدیر کل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: یکی از سنتهای مطلوب و  عمل مستحبی روز عید غدیر برقراری عقد اخوت و پیمان برادری بین مؤمنان بوده که قرار است در امامزادگان شاخص این سنت حسنه اجرایی شود.

حجت الاسلام موسوی متقی با بیان اینکه خطبه خوانی غدیر یکی از سنتهای حسنه در این عید عظیم است، تصریح کرد: در ویژه برنامه جشن ولایت علوی قرائت میثاق نامه ولایی که از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه طراحی و چاپ شده است در دستور کار قرار دارد و این میثاق نامه از طریق ادارات اوقاف بین مردم توزیع شده است.

وی افزود: همچنین عهدنامه غدیر که در کتب روایی ثبت و ضبط است و تأکید فراوانی هم از سوی پیامبر اعظم در مورد آن شده است، در این مراسم بین بازدیدکنندگان توزیع خواهد شد.

مدیر کل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: بیش از ۴۰۰ روحانی به صورت افتخاری تاکنون از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به آستان امامزادگان و بقاع متبرکه اعزام و ۳۰۰ خیمه معرفت برای پاسخگویی به مسائل شرعی و دینی برپا شده است.

برگزاری «همایش بانوان ولایی» در روز عید غدیر

حجت الاسلام موسوی متقی از برگزاری همایش بانوان ولایی در عصر روز عید غدیر خبرداد و گفت: همایش بانوان ولایی با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و تکریم بانوان عصر روز جمعه ۱۷ شهریورماه، دو ساعت قبل از اذان مغرب در آستان مقدس اماممزادگان و بقاع متبرکه شاخص برگزار می شود؛ ضمن اینکه در این مراسم از مادران شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم تجلیل خواهد شد.

وی به طراحی مسابقه کتابخوانی ویژه عید غدیر اشاره کرد و افزود: همزمان با سعید عید غدیر کتابی با عنوان «در امتداد غدیر»  با تیراژ ۵۰ هزار نسخه در میان زائران و مسافران و شرکت کنندگان در جشن ولایت توزیع می شود که این مسابقه به صورت پیامکی نیز برگزار می شود و برای نفرات برگزیده جوایز نفیسی در نظر گرفته شده است.

راه اندازی کاروان شادی به سمت ۲۵۰ امامزاده

مدیر کل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های ویژه این سازمان راهاندازی کاروان شادی جشن غدیر از یک نقطه مشخص در سطح شهرها به سمت ۲۵۰ امامزاده همراه با برنامه های شاد و مدیحه سرایی و همراهی مردم با اجرای آیین های نمایشی است.

حجت الاسلام موسوی متقی با اشاره به تولید محصولات ویژه غدیر گفت: ۵۶ محصول فرهنگی ویژه عید غدیر شامل نرم افزار، کتاب، پوستر، مجموعه نمایشگاهی تولید و هم اکنون از طریق سایت معاونت فرهنگی سازمان اوقاف به نشانی mfpo.ir قابل دریافت است.

(نقل از نسیم)

مربوطه به : اخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :