oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun oruspu cocugu link niye siliyosun fuck google fuck google
کدخبر : 17787 |

برگزاری نشست خبری دومین جشنواره طب سنتی و گیاهان دارویی نطنز در خانه ای به قدمت تاریخ


نشست خبری دومین جشنواره طب سنتی و گیاهان دارویی نطنز با حضور مسئولین شهر نطنز و اصحاب رسانه کشوری در ابتکاری بدیع در محل خانه تاریخی توسلیان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بفاع نیوز، این نشست که با حضور یوسف حسنی فرماندار شهر نطنز،مرتضی صفاری نطنزی نماینده نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی،دکتر فقیهی متخصص طب سنتی و مدیر اجرایی جشنواره طب سنتی و گیاهان دارویی و جمعی ازاصحاب رسانه  کشوری و محلی برگزارشد هریک ازمسئولین از ظرفیت ها ، اقدامات ،برنامه ها وآمادگی سازمان خود برای برگزاری این جشنواره سخن گفتند.
آنچه در این بین برای اصحاب رسانه فابل توجه و تقدیر بود همدلی و همراهی مسئولین والبته با کمی فاصله از بخش خصوصی در راه رسیدن به هدفی مشنرک برای تبدیل شهر نطنز بعنوان قطب طبیعت گردی و تولید گیاهان دارویی در کشور بود.
  تأسیس دانشکده طب سنتی نطنز

براساس این گزارش، نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی در این نشست،با بیان اینکه  ۲۰۰۰ آثار تاریخی در شهرستان نطنز وجود دارد گفت:بسیاری از این آثار به ثبت میراث فرهنگی رسیده و تعدادی نیز باید با همراهی میراث فرهنگی احیاء وثبت شوند.

صفاری اظهار داشت: صنعت گردشگری در نطنز از پیشینه و سابقه بسیار زیادی برخوردار است و ظرفیت های فراوان در حوزه گردشگری و کشاورزی می تواند به توسعه شهرستان کمک کند.

وی اظهار داشت: در شهرستان نطنز علاوه بر آثار تاریخی، جاذبه های طبیعی کوهستان و کویر وجود دارد که در صورت سرمایه گذاری گردشگری، درآمدزایی و اشتغال در این صنعت تضمین شده خواهد بود.

صفاری با بیان اولویت نخست شهرستان  در بخش توسعه  گردشگری افزود: وجود سازهای های تاریخی، بناهای قدیمی، آب‌ و هوای کوهستانی و معتدل کرکس و وجود کویر بکر و زیبا در بادرود و منطقه نمونه گردشگری متین‌آباد و همچنین ابیانه این منطقه را به یک مجتمع بزرگ گردشگری تبدیل کرده است.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود در شهرستان، ایجاد صنعت بوم گردی در منطقه را یک ضرورت  دانست وتصریح کرد: این ظرفیت هامی تواند به رونق گردشگری در منطقه کمک کند و توسعه شهرستان نیز باید بر محور گردشگری فرهنگی، مذهبی و تاریخی شکل گیرد.

نماینده مردم نطنز ادامه داد: روستای تاریخی ابیانه، کمپ گردشگری متین آباد، امامزاده های شاخص در سطح کشور و محصولات کشاورزی منطقه از جمله الگوهای موفق در این زمینه هستند که می تواند به رشد اقتصادی منطقه در حوزه گردشگری کمک بزرگی کند.

صفاری با بیان اینکه در حال حاضر زیر ساخت های کافی و مناسب در شهر وجود ندارد بیان داشت:  رشد و توسعه شهرستان نیازمند انجام زیرساخت های گردشگری به خصوص از لحاظ اقامتی، حمل و نقل و جاده ای است.

نماینده نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی همچنین به تنوع گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ایجاد و تقویت صنعتی  جدید در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی از ظرفیت‌های این شهرستان است که این جشنواره زمینه مناسبی برای معرفی این پتانسیل‌ها است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در سال۹۳  در نطنز، خواستار حمایت همه‌جانبه مسئولین و رسانه ها و مردم در برگزاری دومین جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی شد.

نماینده نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرستان درصدد تأسیس دانشکده طب سنتی نطنز هستیم که در کنار جشنواره برای جهت‌گیری و فعال‌سازی صنعت فرآوری گیاهان دارویی مؤثر خواهد بود.

آمادگی جذب سرمایه گذاری در مسیر گردشگری

فرماندار نطنز دراین نشست با بیان آمادگی مجموعه فرمانداری در حمایت از جشنواره اظهار کرد: مجموعه فرمانداری نطنز آمادگی دارد تا در بحث جذب سرمایه گذار، تامین و همکاری در مسیر گردشگری نطنز و تهیه زیر ساخت ها فعالیت کند تا آمار بالای گردشگران در سال های گذشته روند روبه افزایش خود در سال های آینده را حفظ کند.

یوسف حسنی با بیان این که در سال ۹۳ حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۳۰ هزار  گردشگری خارجی در نطنز حضور داشته اند، گفت: در سال گذشته نیز یک میلیون ۶۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۳۹ هزار گردشگر خارجی به شهرستان نطنز سفر و از آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی منطقه بازدید کردند.

وی خاطر نشان کرد: طبق آمارهای ارائه شده از ابتدای امسال تا بهمن ماه، دو میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۴۳ هزار و ۵۰۰  هزار گردشگر خارجی به این شهرستان سفر کرده اند.

 دستاوردهای جشنواره ۹۳/معرفی نطنز به‌عنوان قطب فرآوری گیاهان دارویی در کشور
 دبیر دومین جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی در نطنز گفت: این جشنواره در سال ۹۳ با وجود حدود ۷۰۰ خبری که از آن در رسانه‌ها منتشر شد بازدهی خوبی داشت و از آن زمان تاکنون کارهای زیادی در راستای کاشت و افزایش سطح کشت گیاهان دارویی با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان شده است و ظرفیت‌های پذیرش گردشگر همچون خانه‌هایی چون همین خانه بوم گردی توسلیان و هتل در حال ساخت و … نیز به نطنز افزوده خواهد شد.

دبیر جشنواره طب سنتی با اشاره به تاریخ دیرین طب سنتی در نطنزو ظرفیت های بالقوه آن در حوزه های گردشگری و تولید و فرآوری گیاهان دارویی و سرمایه گذاری در حوزه گردشگری سلامت تصریح کرد: جشنواره گیاهان دارویی با هدفِ معرفی و حفظ گونه های گیاهی و طبیعت نطنز برگزار می شود و قرار است برخی گیاهان دارویی آن به شکل باغ موزه حفظ شوند.

محمد رضا  فقیهی افزود: حدود ۲۳۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور شناخته شده که ۶۰۰ نوع آن در منطقه نطنز وجود دارد و وجود ۵ اقلیم گیاهان دارویی در شهرستان ما از بین یازده اقلیم ایران نشان‌دهنده ظرفیت بالایی برای کاشت و برداشت گیاهان دارویی در اینجاست.

وی همچنین با نام بردن از گیاهان زیتون،زعفران و گل محمدی ظرفیت کاشت و افزایش و معرفی این گیاهان را در شهرستان نطنز خوب توصیف کرد.

دبیر دومین جشنواره ملی طبیعت‌گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به اینکه برپایی کنفرانس ها و کارگاه های تخصصی و نمایشگاه های طبیعت گردی، طب سنتی، گیاهان دارویی و صنایع‌دستی از برنامه های جنبی این همایش ملی خواهد بود، گفت: برنامه های متنوع آموزشی عمومی و تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی و نمایشگاه هایی در قلعه کوهاب شهرستان نطنز با هدف معرفی ظرفیت تولید گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشور هم در این جشنواره سراسری برگزار می شود.

فقیهی با بیان اینکه معرفی نطنز به‌عنوان قطب فرآوری گیاهان دارویی در کشور از اهداف بلند مدت این جشنواره است، افزود: تحقق شهر سالم از نظر طب ایرانی در نطنز هم از دیگر اهداف مهم این رویداد علمی- فرهنگی است.

شعارجشنواره:

«سلامت را از طبیعت هدیه بگیریم»

دبیر دومین جشنواره ملی طبیعت‌گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: جشنواره بهاره امسال با شعار «سلامت را از طبیعت هدیه بگیریم» برگزار می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم حلقه اتصال تولید فرآوری و بازاریابی گیاهان دارویی حوزه شهرستان نطنز و کرکس باشیم.

گفتنی است: دومین جشنواره طب سنتی و گیاهان دارویی در شهرستان نطنز از تاریخ پنجم اردیبهشت سال آینده، همزمان با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) آغاز و تا هشتم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

خبرنگار:مریم قرایی/بهشته سامعی

عکاس:سامان دزبانیان

 

مربوطه به : اجتماعیمیراث و گردشگریسیر و سفراخبار ویژهاخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :