Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
کدخبر : 17416 |

راوند کاشان مدفن مبارک امامزاده ولی بن موسی الکاظم(ع)


در راوند کاشان، ‌امامزاده ای والامقام از تبار امام همام موسی ابن جعفر قراردارد به نام امام زاده ولی ابن الکاظم (ع)

 

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از کاشان بارگاه منوّر و معنوی امامزاده ولیّ در منطقه‌ای قراردارد که در ادوار گذشته پرورش عالمان و فقیهان ومحدثان سترگی بوده است که هر کدام به تنهایی شهره‌ی آفاق گشته اند. همچون علامه قطب الدین راوندی که در صحن اتابکی آستان حضرت معصومه(س)  دفن می‌باشد و علامه قطب الدین راوندی که در صحن اتابکی آستان حضرت معصومه(س) دفن می‌باشد و علامه سید ابوالرّضا راوندی که دیوان شعرش بیانگر حمله‌ی سلجوقیان به کاشان و پناه بردن مردم کاشان به حرم سلطانعلی در ارهال.

برسردرب ورودی صحن و حرم نوشته: بارگاه امامزاده ولی بن موسی الکاظم(ع)

سردرب صحنِ امامزاده ولیّ بن موسی الکاظم، آینه کاری شده و در دست راست نوشته:

« سلام قولا من رب رحیم» و در ست چپ آننوشته: « سلام علی آل یس»‌و دور آن آیه الکرسی نوشته است.

قبل از ورود به صحن، محوّطه‌ای با گنبد قراردارد که از دو سو راه به حسینیه‌ی مجاور دارد به تصویر حرم امام حسین(ع)و ابوالفضل العباس (ع)مزیّن می‌باشد.

با پشت سرگذاشتن ۶ پلّه وارد صحن مطهرمی شوی، صحنِ امامزاده در چهارطرف حرم قراردارد و از لحاظ وسعت وسیع می‌باشد، ‌دور صحن غرفه‌های دو طبقه قرار دارد که عنوان زائر سرا داشته و بعضی غرفه‌ی عنوان مقبره دارد.

در صحن مطهر، ‌قبور تعدادی از ؤمنین و سادات و شهداء نیز وجود دارد و در دو طرف صحن، ‌سقاخانه‌ای وجود داشته به یاد وجود مقدس سید الشهداء(ع) تشنگان سیراب می‌شوند.

فضای معنوی آستان مقدس، با وجود گنبد و دوگلدسته عجین شده و احساس خاصی به زائر حرم دست می‌دهد.

  • ضریح مطهر امام زاده والامقام در وسط هشت ستون که حاملِ گنبد بوده‌، قبر امامزاده را احاطه کرده و با نمای کاشی کاری زیبا و سنگ کاری جالب ونقش آیات کریمه‌ی قران و بخشی از مناجات امیرالمؤمنین (ع)، فضای روح بخشی را در حرم ایجاد می‌کند.
  • زیبا بودن ضریح همچون ضریحهای دیگر امام زادگان، ب ه یک طرف و ثبت حدیث متواتررسول الله (ص) ›أنَا مَدینَهُ العِلمِ وعَلِیٌّ بابُهاš بر روی درب ضریح، نکته‌ی مهمّ ولایت مداری را به همگان گوشزد می‌نماید.
  • هنگام ورود به حرم، دست راست ضریح، مکانی است که نماز جماعت و سایرمراسمات درآن برگزار می‌شود و درمیان اهالی منطقه، این مکان درگذشته معروف به چهل دختران بوده است.
  • در قسمتِ دیگر ضریح، ‌مکانِ‌بسیار مناسب وخوبی را ایجاد نموده‌اند که به نام « دارالولایه آستان مقدس ولی بن موسی الکاظم(ع)» می‌باشد. حدود ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و به صورت جالبی آینه کاری شده و آیات قرآن به چشم می‌خورد.
  • قبر مطهر امام زاده در میان همه‌ی آثار سنتی و زیبا، پیش همه دلربایی می‌کندً آیه الکرسی دو قبر به طرفی و دیگر اینکه آیه‌ی ™قُلْ ما أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ مِنْ أَجْر˜ و همچنین الخواجه ‌تاج الدین السعید الخواجه کافی الدین محمود در روی قبر نوشته شده که امرت بعماره ‌هذا القبر الشریف الامامزاده المعصوم ولیّ ابن امام موسی کاظم(ع).
  • داخل حرم سنگ بسیار قدیمی وجود دارد که بالای آن نوشته: هوالباقی
  • قد جدد عماره‌ هذا المشهد التبرک المنوّر وجعل الفتنه علیه قربه الی الله الشباب الکریم الاستاد شمس الدین بن ملک قصاب العاشر منشهر رجب المرجب سنه سبعین تسعماه‌ و دور آن صلوات چهارده معصوم نوشته شده است.

به گفته‌ی اهالی و آقای حاج ابراهیم آلوچه‌ای عضو هیئت امناء: این سنگ که سند ساخت دوره‌ای از ساخت آستان بوده، ‌مربوط به حرم و در آستان مقدس حرم مطهر نگه داری می‌شود.

امام زاده والامقام ولی بن موسی الکاظم(ع) در منطقه، کاشان و راوند بسیار مطرح بوده و در ان چند سال اخیر به همّت خیرین همچون حاج قوام آلوچه تی خدمات ارزنده‌ای را به آستان مقدس انجام دادند.

مردم ولایتمدار منطقه و راوند، ارادت زیادی به حرم مطهر امامزاده ولیّ دارد و این امام زاده تذکره‌ای هم دارد که نگارنده رؤیت نموده است.

برگرفته از فرهنگ جامع امامزادگان و بقاع متبرکه کاشان-مجید زجاجی

مسلم محمودزاده باریکرسفی-خبرنگار بقاع نیوز-کاشان

 

 

مربوطه به : اخبارپایگاهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهاستان اصفهانکاشاناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :