کدخبر : 17249 |

ترکیب ۸ هنر برای ساخت نیم ضریح خیمه گاه امام سجاد(ع)


به گزارش بقاع نیوزبه نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، نیم ضریح خیمه‌گاه امام سجاد(ع) از سال گذشته با کمک‌های مردم استان فارس در این استان در حال ساخت است.

به گفته اسکندر قاسمی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس در ساخت این نیم ضریح، چند تخصص به کار گرفته شده که نخستین آن طراحی است. نقوش قلمزنی و طراحی داخلی آن از خاتم است و اجرای خط و متن بر سطوح داخلی و ظاهری آن انجام خواهدشد.

قاسمی، درودگری را به عنوان دومین هنر تخصصی به کار رفته در این نیم ضریح نام برد و افزود: در این هنر بر روی چوب ساج توسط هنرمندان کارکشته و با تجربه هنر سنتی اسلامی پیاده می‌شود.

وی افزود: قلمزنی روی سطوح سومین هنر این هنرمندان بر روی نیم ضریح خیمه‌گاه است که از مس و نقره ساخته می‌شود و نقوش اسلیمی و خطایی و نقش‌های گل و مرغ متناسب با مفاهیم خاص امامت روی کار نقش می‌بندد و در نهایت نیز روی کار با آبکاری طلا جلا داده می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس مینا‌کاری، خاتم‌کاری، رنگ‌آمیزی و نورافشانی را از دیگر هنرهای به کار رفته در ساخت این نیم‌ضریح اعلام و عنوان کرد: در نهایت نیز در قسمت پایینی نیم ضریح هنر محجر کاری صورت گرفته و پس از آماده شدن به کربلا ارسال شده و بر روی خیمه گاه در مقام امام سجاد(ع) نصب می‌شود.

لازم به ذکر است: این نیم ضریح در ابعادی به طول ۴٫۶۰ متر مربع، عرض ۴٫۹۲ و ارتفاع یک متر در کارگاه ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس به همت کار هنرمندان شیرازی در حال ساخت و آماده سازی است.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهعتبات عالیاتآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :