Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
کدخبر : 17061 |

ساخت نیم ضریح خیمه‌گاه امام سجاد(ع) توسط شیرازی‌ها با ترکیب ۹ هنر


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، کمک‌های مردم دیار فارس از روی عشق و علاقه شان به ائمه اطهار(ع) و هنر دستان هنرمندان چیره دست فارسی باز در هم آمیخت تا بار دیگر اتفاقی شیرین را در عتبات عالیات رقم بزند و مردم سراسر دنیا هنرناب ایرانی اسلامی را به نظاره بنشینند و در میان اشک‌های دل گرفته‌شان برای بانیان این کارهای خیر لب به دعا بگشایند.

نیک اندیشی مردم فارس در حوزه‌های مختلف و در ادوار گوناگون تاریخ همواره زبانزد خاص و عام بوده و عشق و علاقه وافر مردمان ایران و این سرزمین مثال نزدنی است.

فلسفه اصلی ایجاد ستاد بازسازی عتبات عالیات همین است تا واسطه‌ای باشد جهت تسهیل در رساندن کمک‌های مردم و برطرف کردن نذر و نیاز آنان برای ساخت و ساز ضریح‌هایی که صاحبان آنها صیقل دهنده روح و جان آدمی هستند.

همان‌هایی که هر انسانی هر زمانی که دلش می‌گیرد و آه و اشک از نهاد جانش برمی‌خیزد، بارگاه ملکوتی آنها را مأمن و پناهگاه امنی برای خود می‌بیند و با خود و خدایش خلوت کرده و آرامش را همان جا طلب می‌کند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز با هدف فراهم کردن فضایی مناسب برای آرامش زوار ائمه بزرگوارمان اقدام به ساخت درها و پنجره‌ها، ضریح‌ها و صحن‌ها و… می‌کند تا انسان‌هایی که دل در گروی اهل بیت(ع) دارند و به زیارت امامان بزرگوار می‌روند در کمال آسایش و آرامش و در بهترین شرایط با اهل بیت(ع) خلوت کنند و راز دل گویند.

اینک مردمان دیار فارس همچون گذشته با تامین هزینه مورد نیاز نیم ضریح خیمه‌گاه امام سجاد(ع) از اسفندماه سال گذشته اقدام به ساخت کرده‌اند تا به یاری خداوند تا پایان سال جاری به اتمام رسیده و جهت نصب به کربلای معلی اعزام کنند.

این نیم ضریح در ابعادی به طول ۴٫۶۰ متر مربع،عرض ۴٫۹۲ و ارتفاع یک متر در کارگاه ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس به همت هنرمندان شیرازی در ‌حال ساخت و آماده سازی است.

به گفته رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس در ساخت این نیم ضریح که هزینه آن توسط مردم فارس تامین شده، چند تخصص به کار گرفته شده که نخستین آن طراحی است.

نقوش قلمزنی و طراحی داخلی که از خاتم است و اجرای خط و متن بر سطوح داخلی و ظاهری که در نهایت به تایید ستاد مرکز در تهران و همچنین ستاد کربلا می‌رسد.

اسکندر قاسمی، درودگری را به عنوان دومین هنر تخصصی نام برد و افزود: در این هنر بر روی چوب ساج توسط هنرمندان کار کشته و با تجربه هنر سنتی اسلامی پیاده می‌شود.

وی دلیل انتخاب چوب ساج را ماندگاری بالا، عدم پوسیدگی در مدت طولانی و عدم آسیب توسط موریانه عنوان کرد.

وی اظهار داشت: قلمزنی روی سطوح کار سومین هنر این هنرمندان بر روی نیم ضریح خیمه‌گاه است که از مس و نقره ساخته می‌شود و نقوش اسلیمی و خطایی و نقش‌های گل و مرغ متناسب با مفاهیم خاص امامت روی کار نقش می‌بندد و در نهایت نیز روی کار با آبکاری طلا جلا داده می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس قلمزنان چیره دست و ماهر شیرازی را متناسب برای انجام این کار دانست و گفت: این اساتید توانمند روزانه در کارگاه‌های این ستاد مشغول انجام فعالیت هستند و علاقه‌مندان می‌توانند به ستاد بازسازی عتبات عالیات فارس مراجعه و روند پیشرفت کار را از نزدیک مشاهده کنند.

میناکاری و در ادامه اجرای خط بر روی مینا از اقدامات دیگری است که در مراحل بعدی قرار می‌گیرد و بیشتر برای داخل ضریح کاربرد دارد.

هنر خاتم کاری هنر دیگری است که قاسمی به آن اشاره کرد و گفت: شیراز از دیرباز مهد هنر بوده و هنر خاتم‌کاری شیراز بهترین خاتم جهان است، در این راستا اساتید هنرمند و برجسته خاتم کار نیز در کارگاه ستاد بازسازی عتبات عالیات در سعدیه مشغول ساخت خاتم برای این ضریح هستند که برای مردم قابل مشاهده است.

خاتم موج، گره هفت شمسه و عالم زر از برترین انواع خاتم سازی هستند که در این ضریح‌ها به کار می‌رود.

رنگ آمیزی مرحله دیگری از این هنرهاست که با استفاده از پلی استر و رنگ‌های مخصوص بر روی خاتم استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: نورافشانی داخل نیم ضریح نیز باید در مرحله بعدی صورت پذیرد که برای انجام آن بیش از ۳ میلیارد تومان هزینه لازم است.

در نهایت نیز در قسمت پایینی نیم ضریح هنر محجر کاری صورت گرفته و پس از آماده شدن به کربلا ارسال شده و بر روی خیمه‌گاه در مقام امام سجاد(ع) نصب می‌شود.

مربوطه به : عتبات عالیات

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :