Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 2497 |

سرزمین هلالی از ابوالفضل«ع»؛ روستای آرنجن کاشان


حضرت ابوالفضل«ع» دارای ۲ دختر و ۵ پسر بوده است نسل حضرت ابوالفضل ازطریق فرزندش عبیدالله که به همراه مادرش از کربلا برگشت و داماد امام حسن«ع» بوده، ادامه یافته و نسل وی نیز از طریق تنها فرزندش حسن ادامه یافته است، حسن دارای چندین فرزند (بنابر قولی ۵ پسر) بوده که یکی از فرزندان وی عباس نام داشته و امامزاده احمد فرزند عباس است.
امامزاده احمدبن عباس بن حسن بن عبیدالله بن ابوالفضل«ع»

روستای «آرنجن» جزء بخش برزک در ۷۵کیلومتری شهرستان کاشان قرار گرفته که بالغ بر۲۰۰ نفر جمعیت دارد و دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است.a3
این روستا را در گذشته به نامهای مختلف هرنج به معنای دهانه قنات، هارنجن به معنای رشته مروارید تارنجن به معنای درخت بسیار بلند و تنومند، بی جن در لهجه محلی بدون زن و آویچه به معنای آسیای کوچک می نامیدند که نام فعلی روستا آرنجن است.
شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی است و این روستا با داشتن آب و هوای مناسب، خاک حاصل خیز و… دارای محصولات باغی همچون گردو، بادام، زردآلو و ۵۰هکتار زمین کشاورزی است که بیشتر اختصاص به گل محمدی دارد.
زندگینامه حضرت ابوالفضل«ع»
حضرت ابوالفضل«ع» در چهارم شعبان سال ۲۶ هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود، نام مبارکش حضرت عباس و مکنی به ابوالفضل و ملقب به قمربنی هاشم، باب الحوائج، طیار، اطلس، سقا و… است، پدر بزرگوارش حضرت امیرالمؤمنین«ع» و مادر گرامیش حضرت فاطمه معروف به ام البنین است، همسر و بانوی وی لبابه دختر عبدالله بن عبدالمطلب است.
حضرت ابوالفضل«ع» دارای ۲ دختر و ۵ پسر بوده است نسل حضرت ابوالفضل ازطریق فرزندش عبیدالله که به همراه مادرش از کربلا برگشت و داماد امام حسن«ع» بوده، ادامه یافته و نسل وی نیز از طریق تنها فرزندش حسن ادامه یافته است، حسن دارای چندین فرزند (بنابر قولی ۵ پسر) بوده که یکی از فرزندان وی عباس نام داشته و امامزاده احمد فرزند عباس است.
امامزاده احمدبن عبدالله بن عباس بن حسن بن عبیدالله بن ابوالفضل عباس«ع»

سالیان متمادی در روستای آرنجن بقعه ای وجود داشت که در آن قبر غریبی بود و کسی از نام و نشان صاحب این قبر هیچ اطلاعی نداشت تا اینکه به همت اهالی و هیئت امناء امامزاده احمد«ع» در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی، شجره نامه این امامزاده شناسایی شد.
مطالبی که برای نوشتن استفاده شده است از تذکره ای است که سیداسماعیل تذکره چی در سال ۱۲۸۶ از کتب انساب جمع آوری کرده و ملاغلامرضا و ملامحمود و میرزاسیدعبدالباقی طباطبایی بیدگلی در کتاب های خود به نام «رساله نقلیه» آورده اند.

 زندگی و شهادت امامزاده احمد«ع»

امامزاده احمد«ع»بن عباس ازنوادگان قمر بنی هاشم وقتی از ورود معاندین به چهل حصاران (کاشان فعلی) مطلع شد شب را در روستای بیجن (آرنجن کنونی) سکنی گزید و حتی این خبر به اطلاع معاندین رسید، آنان روستا را محاصره کردند و آن بزرگوار مجبور شد با یاران کم و اندک خود به دفاع بپردازد.
در کتاب بحرالمناقب آمده است که آن حضرت در حمله اول دشمن ۱۸۳نفر (یا به قولی ۱۸۶نفر) از آن جماعت را به قتل رساند و این نبرد تا غروب خورشید ادامه یافت، گروهی از منافقان از تاریکی شب استفاده کرده و از مخفیگاه وی مطلع شدند، درحالی که آن حضرت درحال عبادت بودند برسر آن بزرگوار ریخته و چنان با ضربت شمشیر برسر آن امامزاده فرود آوردند که تا محل پیشانی آن حضرت را شکافت و آن زاده و سلاله حیدری رامانند جد بزرگوارشان حضرت علی«ع» در محراب نماز به شهادت رساندند.
در آن زمان، بزرگ آن قریه شخصی به نام شیخ ناصری بود که از محبین اهل بیت عصمت و طهارت بوده اند، لذا پس از شهادت آن بزرگوار جنازه را از میان خاک و خون برداشته و در قریه فوق الذکر دفن کرده و سایبانی از گل و خشت خام جهت علامت بر بالای تربتش ساخت.

 سفر امام حسن عسگری«ع» به ایران و گذر از آرنجن

هنگامی که امام حسن عسگری«ع» برای زیارت قبر امام هشتم(ع) به شهر طوس روانه شد در روستای بیجن (آرنجن کنونی) به زیارت تربت آن بزرگوار رفتند، آن امام بزرگوار یک شبانه روز آب قنات روستا را خریدند و وقف بقعه آن امامزاده کردند.
ساختمان قدیمی این بقعه در طی سالیان و پس از بارها تخریب و بازسازی به شکل فعلی که از گل و خشت و در دو اتاق ساخته شده بود، تخریب شد وهم اکنون طرح جامع آستان مقدس در دست اجرا است. پس از شناسایی و پیدا شدن تذکره و شجره نامه این امامزاده، هیئت امناء تصمیم به بازسازی و فراهم کردن امکانات جهت رفاه حال زائرین این مکان مقدس کردند و در همین راستا با همکاری یکی از مهندسین شهرستان کاشان نقشه جامعی برای این مکان تهیه شد که از امکانات رفاهی و… تکمیل بود، برای اجرای این امر ساختمان قدیمی تخریب و بر سر مزار یک اتاق بطور موقت ساخته شد و عملیات زیرسازی و شناژبندی آن با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰میلیون ریال آغاز شد.
و همزمان با کمک خیرین و کمک های مردمی، ضریحی از آلومینیوم ساخته و نصب شد،

عملیات نصب گنبد امامزاده احمد(ع) در روستای آرنجن کاشان به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای زیارتی استان اصفهان در ابعاد ۱۳*۱۳ متر و با ارتفاع ۳۰متر با هزینه ای بالغ بر ۸۵۰ میلیون ریال آغاز شده که ۶۵۰ میلیون ریال آن از سوی کمک های مردمی تأمین شده است.
بارگاه ملکوتی امامزاده احمد«ع» در زمینی به مساحت ۱۲هزارمترمربع و زیربنای ۷هزار مترمربع در حال بازسازی و ساخت است.moharm92-a828-mahe-safar-005

کاشان/گروه خادمین افتخاری/نوروزی

مربوطه به : اخبار ویژهاصفهانحضرت امام علی ( ع )شجره طیبهاستان اصفهانکاشاناخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

  1. نوروزی گفت:

    با سلام
    از اینکه زحمت کشیدیدامامزاده احمد (ع) آرنجن را در سایت معرفی نمودید تشکر می نماییم و امیدوارم دوست داران اهل بیت با مطالعه آن ما را در معرفی بیشتر این بزرگوار کمک نمایند .
    کوچک شما نوروزی
    09133635791

دیدگاه شما :