Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

کدخبر : 2313 |
معرفی امامزادگان استان ایلام

بقعه حاجی حاضر علیه السلام ایوان


در شهرستان ايوان، بخش مركزي، روستاي حاج حاضر واقع شده است.امامزاده حاجی ایلام
شجره نامه ای از این امامزاده در دست نیست . روايت شده كه او از خادمين امام رضا (ع) بوده است و به علت انجام وظيفه سريع و درست و حضور به موقع در خدمت امام لقب حاضرگرفته است و نام اصلي وي سيد محمد مي‌باشد. عده‌اي ديگر مي‌گويند او از زمان هاي خيلي دور به همراه سيد عبدالله به اين منطقه اعزام شده‌اند و در اين جا فوت نموده است. خبر ديگر حاكي از آن است كه حاجي حاضر برادر امام رضا و فرزند امام موسي كاظم (ع) مي‌باشد؛ ولي هيچ يک از اقوال فوق مستند تاريخي ندارد .
ميزان درآمد در هر ماه بطور متوسط: 100.000تومان.

.سال ساخت بناي جديد :

نيمه دوم 1390. مساحت بنا: 308 متر

مساحت زمين هاي اطراف بنا(تا جايي كه مربوط به حوزه ي امامزاده است و جزء حياط امامزاده محسوب شود):200 متر

مشخصات بنا و نوع بنا:مصالحي چون؛ سيمان، آهن و ميلگرد در بنا بكار رفته استو در بالاي آن گنبدي با بتن ساخته شده است كه توسط چهار ستون بر روي ضريح آهني قرار گرفته است در زيرطبقه اصلي، طبقه­اي هم­كف ساخته شده است، البته ساخت و ساز اين بنا به علت مشكلات مالي مدتي است نيمه كاره مانده است.

 اعضاي هيأت امناء :جاسم پيرحياتي ،مسعود رحماني، يدالله ذوالفقاري، حسين رحيمي و ولي پرهيزكاري

اقدامات و فعاليت هاي هيأت امناء(عمراني- فرهنگي):

فعاليت هاي فرهنگي: برنامه هاي فرهنگي – مذهبي اجرا شده در اين بقعه محدود به عزاداري در روزهاي تاسوعا و عاشورا است.

كرامات امامزاده

1-    آقاي جاسم پيرحياتي اهل و ساكن ايوان و از معتمدين منطقه به نقل از آقاي محمدعلي تعميركاري نقل كردند: در زمان والي ابوقداره به آقاي تعميركاري مي­گويد برو و براي حاج حاضر بناي بساز، والي به همراه ايشان مأموري مي­گمارد تا كارش را به نحو احسنت انجام بدهد. وقتي مي­خواهد ساخت و ساز را شروع كند به خاطر كوهستاني بودن منطقه با صخره بزرگي مواجه مي­شوند كه برداشتن آن از توان آنها خارج است به همين دليل به والي ابوقداره مي­گويد كه به خاطر وجود صخره نمي­تواند ساخت و ساز انجام بدهد و ناچاراً كار بايد تعطيل شود، والي مي­گويد برو و هرطوري شده بنا را بساز و اگر كوتاهي كني عواقب قصورت متوجه تو است، اصلا برو و ب امام­زاده متوسل شو و از او بخواه كه كمكت كند.

آقاي تعميركاري وقتي مي­بيند كه كار به اينجا كشيده به امام­زاده متوسل مي­شود و از ايشان درخواست مي­كند تا در برداشتن صخره او را ياري كند.

بعد از اين ماجرا وقتي براي سركشي به آنجا مراجعه مي­كند مي­بيند كه آن صخره حدود100 متر از كنار بنا دور شده است، بدين ترتيب كار ساخت وساز را شروع و براي آن بناي قديمي را مي­سازد.

2-    آقاي كمر نورمحمد اهل و ساكن روستاي حاج حاضر نقل كردند: حدود150 سال خانواده پدر بنده به نام حسين­بگ نورمحمد در شهر سرپل­ذهاب سكونت داشته­اند؛ شبي امام­زاده حاج­حاضر به خوابش مي­آيد و مي­فرماييد بايد به روستاي حاج حاضر در شهر ايوان بيايي و در آنجا خدمتكار من بشوي، پدرم مي­گويد من شما را نمي­شناسم شما چه كسي هستيد؛ مي­گويد من حاجي حاضر هستم و در روستاي حاج حاضر ايوان مدفونم؛ اين خواب چندبار اتفاق مي­افتد ولي پدرم هيچ اعتناي به خواب پيش­آمده نمي­كند، در همين اثنا پدرم بينايي خود را از به طرز عجيبي از دست مي­دهد بدين صورت كه ايشان صبح بلند مي­شود و نمازش زا مي­خواند بعد مي­خوابد دمدم­هاي صبح مادرم مي­گويد حسين­بگ چرا بلند نمي­شوي، پدرم مي­گويد هنوز شب است،‌مادرم مي­گويد اين چه حرفي است كه مي­گويي نمي­بيني كه خورشيد بالا آمده و روز شده، با كنجكاوي مادرم مشخص مي­شود كه پدرم بيناييش را از دست داده است؛ وقتي حكمت نابيانيش را در عدم اعتنا به خوابي كه امام­زاده آن دستور را به او داده بود، مي­بيند با توسل و راز و نياز به امام­زاده حاج حاضر بيناييش را بدست مي­
آورد و به شكرانه اين نعمت از سرپل­ذهاب مهاجرت و در روستاي حاج حاضر سكني مي­گزينند و كمر به خدمت امام­زاده مي­بندند. در وهله اول قبر ايشان را درست مي­كند و بر بالاي آن سايباني درست مي­كند.

بعد از مدتي والي پشتكوه از جاده ايوان- كرمانشاه مي­گذرد و پدرم را در آنجا مي­بيند، والي به پدرم مي­گويد كي هستي و حرفه­ات چيست و اينجا چكار مي­كني؛ پدرم مي­گويد حسين بگ خادم امام­زاده حاج حاضر هستم، والي مي­گويد امام­زاده معجزه دارد،‌پدرم مي­گويد بله، والي مي­گويد من عازم سفر كرمانشاه هستم اگر در طول مسير رفت و برگشت از امام­زاده معجزه ببينم برايش ساختمانمي­سازم، بعد دقايقي كه از آنجا دور مي­شوند ناگهان در مسير جاده سنگ سفيدي مي­افتد و راه را بر آنان مي­بندد و در همين هنگام وسيله نقليه آنان خاموش مي­شود؛ يكي از همراهان والي مي­گويد كه اين موضوه معجزه امام زاده است، وال مي­گويد اي امام­زاده اگر سنگ را برداري تا ما به راهمان ادامه بدهيم برايت ساختماني بنا مي­كنم،‌به ناگاه سنگ برداشته و وسيله نقليه روشن مي­شود، والي برمي­گردد و به پدرم مي­گويد من معجزه ايشان را ديدم فردا از كرمانشاه برمي­گردم و دستور مي­دهم براي امام­زاده ساختمان بسازند.

تعداد شهداي مدفون در جوار بقعه: 200 شهيد. جمعيت روستا/شهر امامزاده: 100 نفر.

زائرين بقعه ازاستان ايلام درايام نوروز وروزهاي پنجشنبه است.

اخبار مرتبط:

مربوطه به : اخباربقاع متبرکهشجره طیبهایواناستان ایلامحضرت امام رضا ( ع )آخرین عناوین

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :